استفاده از کلمات مناسب و زیبا در صحبت

مقالات
مهر 6, 1398
بازدید : 6851 بازدید

استفاده از کلمات مناسب و زیبا و محترمانه

استفاده از کلمات مناسب و زیبا

استفاده از کلمات مناسب و زیبا ،در این مقاله قصد داریم درباره استفاده از کلمات مناسب و زیبا  در هنگام صحبت با شما دوستان عزیز صحبت کنیم.

همواره یکی از دغدغه های اکثر افراد این که از چه کلماتی برای صحبت کردن استفاده کنند تا بیشترین تاثیر را بر دیگران داشته باشند البته فرقی هم نمی کند که شما با یک دوست صحبت می کنید یا در یک جلسه رسمی مثلا با مدیرتان صحبت می کند استفاده از کلمات مناسب و زیبا نقش مهمی در موفقیت شما ایفا می کند، به خاطر اینکه یک واژه می‌تواند به سادگی کار شما را به کلی بی‌ارزش کند و یا این که شما را به جایگاه بالایی ارتقا دهد!

بنابراین خیلی مهمه که به کلماتی که در صحبت مان استفاده می کنیم بیشتر دقت کنیم.

این مقاله را نیز مطاله بفرمایید؛ چگونه بالفظ قلم و با کلاس صحبت کنیم؟

کلمات مناسب اصلا چه کلماتی هستند؟

وقتی صحبت از کلمات مناسب می شود باید بدانیم که از چه نظر مناسب باشند، کلمات زمانی مناسب هستند که چند ویژگی را  داشته باشند

اولین ویژگی این که مناسب و متناسب با محیط و شرایط باشند؛ اینکه کجا و در چه شرایطی صحبت می کنیم

دومین ویژگی مناسب و متناسب با مخاطب باشند؛ کلماتی که استفاده می کنیم برای مخاطب جالب باشند و دوست داشته باشه.

سومین ویژگی مناسب و متناسب با خودمان باشند؛ یعنی علاوه بر اینکه مناسب شرایط و مخاطبان باشند خودمان هم اون کلمات را دوست داشته باشیم

 

تاثیر استفاده از کلمات مناسب و زیبا در صحبت

شاید واستون سوال باشه بدانید که استفاده از کلمات مناسب و زیبا چه تاثیر در صحبت مان دارد، واقعیتش اینکه وقتی از کلمات مناسب و زیبا در گفتگوهایمان استفاده کنیم بیان مان بسیار جذاب و دلنشین می شود، متقاعد کننده تر صحبت می کنیم به سادگی می توانیم روی دیگران تاثیر  بزاریم و همچنین افراد از هم صحبت شدن باهامون لذات می برند

از چه کلماتی برای صحبت هایمان استفاده کنیم؟

سوال خیلی از افراد که حتی شاید سوال شما نیز باشه اینکه از چه کلماتی استفاده کنم…

بعضی از افراد انتظار دارند که ما لیستی از کلمات مناسب ارائه کنیم ، آن ها را حفظ کنند ، سپس در سخنرانی ها و صحبت های خود استفاده کنند، که ما از این روش استفاده نمی کنیم و به نظر من متکی شدن به این روش کاملا اشتباه است

البته به این معنی نیست که نباید سراغ هیچ کلمه ای برویم! بلکه منظور این است که اگر فقط تمرکزمون روی این موضوع باشه نمی توانیم به شکل مناسبی از کلمات استفاده کنیم به خاطر اینکه کلمات فرار هستند و از ذهن ما فرار  می کنند، پس باید به فکر روش جایگزین بود،هر چند در ادامه نیز لیستی از کلمات مناسب به شما ارائه خواهیم کرد. . 

طبق بررسی زبانشناسان، دامنه واژگان و اصطلاحات در هر زبانی با زبانی دیگر متفاوت است اما به طور میانگین افراد تحصیل کرده چیزی در حدود 25.000 واژه و افراد معمول‌تر حداقل 12.000 واژه را درک می‌کنند. برای مقایسه شاید برایتان جالب باشد اگر بگویم که در واژه نامه دهخدا حدود343 هزار واژه وجود دارد 

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید؛ افزایش دایره واژه گان

مطالعه مطلب
ترس ازسخنرانی چیست؟- و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

در جست و جوی کلمات مناسب و جدید باشید 

 یکی از بهترین کارهایی که می توان انجام داد این است که یک دفترچه لغت داشته باشید. چیزی شبیه به دفتر لغاتی که معلمان در دوران مدرسه از ما می خواستند تا کلمات را حفظ کنیم و هر کلمه جدیدی که  شنیدیم و به ذهمنون رسید  در آن وارد کنیم

و آن کلمه را حداقل در طول روز 7بار در گفت گوهایتان استفاده کنید تا وارد ناخودآگاه تان شود و بعد از مدتی که این روند را ادامه دادید متوجه خواهید شد که به صورت ناخودآگاه می توانید از این کلمات استفاده کنید و  همچنین چقدر دایره واژه گان شما وسیع شده و خیلی ساده می توانید از کلمات مناسب استفاده کنید.

 

کلمات رابرای خودتان اختصاصی کنید 

همه ما بسته به محیطی که در آن هستیم و جایگاه فرهنگی و شغلی خود باید از کلمات متناسب خود استفاده بکنیم. 

مثلاً اگر یک پزشک یا یک فرد بازاری با ادبیاتی که من صحبت می‌کنم، صحبت کند بدون شک مورد تمسخر مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و اگر من نیز از یک پزشک تقلید کنم و با ادبیات او سخن بگویم بدون شک مخاطبان من نیز دیگر در سخنرانی‌هایم حضور نخواهند داشت. 

پس کاری که باید انجام دهیم این است که روزانه کلمات و عباراتی که به نظرمان جالب، ارزشمند و کاربردی می‌رسد را در آن یادداشت کنیم ، و از آنها در گفتگوهایمان استفاده کنیم. 

در این صورت این کلمه در حافظه کاربردی ما شکل خواهد گرفت و از این بابت نگرانی نخواهیم داشت. 

پس پیشنهاد می‌کنم که این دفترچه را هرچه زودتر آماده کنید، شاید در ادامه نوشته نیز با کلمات و جملاتی مواجه شدید که تصمیم گرفتید در دفترچه یادداشت کنید.

 

مطالعه مطلب
طراحی سخنرانی _چطور متن سخنرانی را طراحی کنیم؟

با هر کسی در سطح خودش حرف بزنید

مورد بعدی اینکه با افراد در سطح خودشون صحبت کنیم نه بالاتر ونه پایین تر!

ما بیشتر علاقه مند به معاشرت و دوستی با کسانی هستیم که با آنها باورها و ویژگی های مشترک داریم،

پس با هر کسی فراخور و متناسب خودش صحبت کنید و خودتان را با او همسطح کنید،مثلاً با یک معلم باید در سطح یک معلم صحبت کنید و اگر از کلماتِ سطح بالا یا سطح پایین استفاده کنید، احتمال موفق شدنِ تان بسیار کم خواهد شد..

موعظه گر نباشید

لطفا جزو این دسته از افراد نباشید که می خواهند یک تنه همه کاره باشند.  و راجع به هر موضوعی نظر می دهند چه صلاحیت داشته باشند چه نداشته باشند، تا زمانی که در مورد موضوعی اطلاعات کافی ندارید اظهارنظر نکنید ،فرد اگر مشکل جنسی دارد یا نیاز به مشاوره کسب و کار دارد اگر تخصص کافی در آن حوزه ندارید لطفا برایش راه حل پیشنهاد نکنید، بی خودی مردم را نصیحت نکنید و تا زمانیکه از شما خواسته نشده به دیگران راه حل و مشاوره ندهید که شما را غیرجذاب و موعظه گر خواهد کرد و افراد کمی حاضر هستند با شما ارتباط برقرار کنند.

 

کلمات جالب و جدید برای صحبت داشته باشید

استفاده از کلمات مناسب و زیبا

احتمالا شما هم از حرف های تکراری  و یا کسل کننده افراد خسته شده اید ،کسانی که مدام با شما از جملات و کلمات یکسان استفاده می کنند فراری و بیزار هستید و به هیچ عنوان دوست ندارید وقت خود را صرف شنیدن این صحبت ها کنید.

اکثر افراد تمایلی به شنیدن چنین صحبت هایی ندارند،بنابراین سعی کنید همیشه کلمات زیبا و جدیدی برای صحبت داشته باشید،برای این کار اطلاعات و آگاهی خود را بالا ببرید ،مطالعه کنید تا جذاب تر باشید و سعی کنید متناسب با علاقه آنها صحبت کنید.

مثلا اگر کسی به بیزینس علاقه دارد سعی کنید اطلاعت مناسب و به روزی ازبیزینس را در اختیار او قرار دهید.

از کلمات و جملات مثبت استفاده کنیم

استفاده از کلمات مناسب و زیبا

مطلب دیگه ای که در استفاده از کلمات مناسب و زیبا باید در نظر داشته باشیم اینکه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنیم

این کار موجب می شود که صحبت ما برای مخاطبین انرژی بخش و جذاب تر باشد و کلمات را با انرژی بیشتری بیان کنیم ، همچنین مخاطب احساس بهتری نسبت به صحبت ما پیدا خواهد کرد

همانطور که دیل کارنگی در کتاب آئین دوست یابی گفته است؛کسانی که در دیگران حس خوب ایجاد کنند نسبت به دیگر افراد بیشتر مورد توجه واقع خواهند شد و دوشت داشته می شوند

از همین جهت پیشنهاد می کنم که تا حد ممکن از کلمات مثبت استفاده کنید

برای مثال؛ به جای به درد من نمی خوره!    بگو مناسب من نیست.  

به جای به نظرم اصلا خوب نیست!        بگو به نظرم جای کار بیشتری داره. 

 

مطالعه مطلب
سخنرانی خوب _ چگونه یک سخنرانی خوبی داشته باشیم؟

50 کلمه مناسب و زیبا در صحبت

1.فوق العاده

2.ترسناک

3.هیجان آور

4.جذاب

5.شگفت انگیز

6.لذت بخش

7.مهربان

8.شاد

9.مجلل

10.گیرا

11.بزرگترین

12.پیش افتاده

13.جالب ترین

14.باشکوه

15.بزرگ

16.افسانه ای

17.بی مانند

18.بی نظیر

19.فرخنده

20.سربلند

21.سعادتمند

22.بی شکست

23.اعلی

24.بزرگ

25.بهترین

26.باور نکردنی

27.اعلی

28.مسلط

29.سردرگم

30.متحیر

31.طاقت فرسا

32.بهت زده

33.ارزشمند

34.تصور

35.شیوا

36.مطمئن

37.الهام بخش

38.محفوظ

39.ایده آل

40.خروجی

41.مشتاق

42.ادراک

43.استثنایی

44.مهیج

45.درخشنده

46.بسیار

47.بی عیب

48.تمام و کمال

49.مصمم

50.باوقار

102
امتیاز :
استفاده از کلمات مناسب و زیبا در صحبت
4.89 از 9 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

سپیده مقدم شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

سلام عالی بود استاد نوشته خوبی بود.متشکرم

حسین پیشداد دوشنبه , 23 مهر 1398 پاسخ

سلام ممنونم
چقدر عالی خوشحالیم که دوست داشتید