بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان

مقالات
مرداد 5, 1398
بازدید : 723 بازدید

 

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان : یکی از مهمترین دغدغه های افرادی که دنبال بهبود مهارت فن بیان و سخنرانی خود هستند پیدا کردن بهترین تمرین های فن بیان و سخنرانی است. تا بتوانند از بهترین تمرین ها برای کسب این مهارت فوق ضروری استفاده کنند به همین خاطر تصمیم گرفتم مقاله بهترین تمرین های فن بیان و سخنرانی را در سایت قرار دهم

 

 

بهترین تمرین ها چه تمریناتی هستند؟

احتمالا اولین سوالی که در ذهن افراد به وجود می آید این که بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان چه تمرین هایی هستند؟

اصلا آیا بهترینی وجود دارد؟ چطور می تونیم فن بیان را یاد بگیریم؟ آیا با استفاده از این تمرینات می توانم خیلی مسلط صحبت کنم؟ آیا این تمرینات کمک می کنند به صورت مقتدر راجع به هر موضوعی صحبت کنم؟

اگر هر کدام از سوالات بالا برای شما هم پیش آمده است جای درستی آمده اید و این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید مهارت فن بیان و سخنرانی را تقویت کنید تا بتوانید در جمع ها بهتر و مسلط تر صحبت کنید.

فن بیان چیست؟

قبل از اینکه وارد بهترین تمرین های فن بیان شویم شاید لازم باشد یک تعریف از فن بیان داشته باشیم ببینیم اصلا فن بیان چی هست که به عنوان یکی از مهارت های فوق ضروری نقش پررنگی در جنبه های مهم زندگی افراد ایفا می کند که افراد زیادی به دنبال بهبود و تقویت این مهارت هستند.

فن بیان یعنی این که بتوانیم چیزی که در ذهن مان هست را در قالب کلمات خیلی واضح،شفاف و رسا بیان کنیم طوری که شخص خیلی ساده متوجه منظورمان شود و از نوع صحبت ما لذت ببرد. به این معنی که صدای گیرایی داشته باشیم،کلمات را درست ادا کنیم و از لحن مناسبی برخوردار باشیم تا به خوبی توجه افراد را جلب کنیم.

 

چطور مهارت فن بیان و سخنرانی  را کسب کنیم؟

برای کسب مهارت فن بیان باید چند مرحله را عبور کنیم

اولین مرحله یادگیری است: اول باید مطالب را به صورت تئوری یاد بگیریم( مطالعه داشته باشیم،دوره آموزشی شرکت کنیم و…)

دومین مرحله تمرین است: بعد از این که یاد گرفتیم حالا باید دانسته ها را تمرین کنیم

سومین مرحله به صورت واقعی از آنها در کلام و ارتبا طات مان استفاده کنیم.

آیا فن بیان ذاتی نیست و می توان فن بیان خوبی داشت و خوب صحبت کرد؟

سوال بسیار مهمی که وجود دارد و احتمال دارد که برای شما نیز پیش آمده باشد این است که آیا اصلاً می‌توان فن بیان خوبی داشت و خوب صحبت کرد یا این که این موضوع ذاتی است و امکان یادگیری ان وجود ندارد؟

مطالعه مطلب
هنر سخنرانی _ آموزش سخنرانی وفن بیان

پاسخ من به این موضوع این است که برخی از افراد ممکن است به صورت ذاتی دارای مهارت‌های فن بیان و خوب صحبت کردن باشند اما واقعیت این است که تعداد قابل توجهی از افراد با تمرین و ممارست و آموزش درست توانسته‌اند به یادگیری مهارت‌های ارتباطی بپردازند.

 بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _تمرین آینه

اولین تمرین تمرین آینه است، به این صورت که شما لباس رسمی می پوشید همان پوششی که قرار است در سخنرانی واقعی داشته باشید و مقابل یک آینه قدی قرار می گیرد و شروع می کنید چشم تو چشم با خودتون مقابل آینه صحبت می کنید و سخنرانی تان را از اول تا آخر تمرین می کنید و به حالات چهره، زبان بدن و ارتباط چشمی که برقرار می کنید دقت کنید که آیا همه این ها به درستی رعایت شده اند یا خیر. در ابتدا ممکن است که برای تان جالب نباشد و نوع اجرای تان را دوست نداشته باشید اما ادامه دهید چند بار که این تمرین را انجام دادید دفعات بعد خواهید دید که چقدر بهتر می توانید این کار را انجام دهید و اجرای شما بهتر شده است.

 

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _ تمرین خودکار

احتمالا خیلی از افراد را دیده اید که وقتی صحبت می کنند خیلی بی حال و بی انرژی حرف می زنند، کلمات را به درستی ادا نمی کنند و و دهانشان به اندازه کافی باز و بسته نمی شود که این موضوع به شدت رو نحوه بیان و طرز صحبت کردنشان اثر می گذارد. اما یک عده دیگه هستند که خیلی رسا و پرانرژی صحبت می کنند کلمات را به درستی بیان میکنند و آدم از صحبت کردن با این افراد لذت می برد.

تمرین خودکار کمک می کند تا شما دهانتان بهتر باز و بسته شود انرژی وهیجان وارد کلامتان شود و بیان جذاب تری داشته باشید.

تمرین خودکار به این صورت است که یک خودکار به صورت عمودی بین دندان های خود قرار دهید و شروع کنید به صحبت کردن و سعی کنید به صورت اغراق آمیزی دهان تان را باز و بسته کنید تا سیستم بیانی و عضله ها در گیر و تقویت شوند این تمرین را هر روز پنج دقیقه انجام دهید و بعد از این این تمرین را به مدت حداقل یک ماه انجام دادید متوجه خواهید شد که چقدر روان تر و با جذاب تر می توانید صحبت کنید.

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _بلند خوانی

دیدید بعضی از افراد کنارتون نشسته اند اما وقتی صحبت می کنند اصلا متوجه نمی شوید که راجع به چه چیزی حرف می زنند مدام باید  بپرسید چی گفتید؟ چی گفتید؟ درباره چی صحبت کردید؟ احتمالا شما هم تجربه صحبت با این افراد را داشته اید که واقعا آدم را کلافه می کنند اینقدر آرام حرف می زنند صداشون بالا نمیاد. اما بعضی دیگه از افراد هستند که  وقتی صحبت می کنند به سادگی صدای شان به گوش همه می رسد و حتی مثلا اگر در یک فضای بزرگ در یک سالن 300نفره هم بدون میگروفن صحبت کنند باز صدای شان به گوش همه می رسد حتی به افرادی که آخر سالن هستند، ما هم می خواهیم با انجام این تمرین برسیم به این توانمندی که بدون استفاده از میکروفن صدای مان را به گوش همه افراد که برای شان صحبت می کنیم برسانیم.

مطالعه مطلب
دفاع از پایان نامه چگونه از پایان نامه خود دفاع کنیم؟

برای این کار لازم است هر روز یک پاراگراف از یک کتاب را انتخاب کنید و به صورت بلند در حد داد زدن شروع به خواندن کنید و این تمرین را هر روز انجام دهید تا بعد از مدتی که انجام دادید  متوجه خواهید شد که چقدر صداتون آزاد شده و به سادگی می توانید صدای خود را به گوش همه برسانید.

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _ ضبط فایل صوتی

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان

تمرین بعدی ضبط فایل صوتی است.بهترین تمرینی که برای تقویت فن بیان وجود دارد همین تمرین است.

شما به را حتی می توانید سخنرانی کنید یا صحبت کنید و صدای خود را ضبط کنید، بارها و بارها گوش کنید مجدد ضبط کنید و ببینید که چطوری صحبت می کنید چه خطاهای گفتاری در صحبت تان وجود دارد، ممکن است عه بگید حین صحبت یا لحن مناسب و سرعت کلام متناسبی نداشته باشید یا از تکیه کلام ها یا حروف اضافه مانند« که،را، به، خوب، این، و…» زیاد استفاده می کنید تمام این خطاها را که پیدا کردید و روی آن ها  شناخت پیدا کردید سعی کنید  ازآن ها در صحبت تان کمتر استفاده کنید و بعد از مدتی که روی این خطاها حساس شدید به مرور زمان آن ها از کلام شما حذف خواهند شد.

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _ضبط فایل ویدویوی

این تمرین یک لول بالاتر از ضبط فایل صوتی است و شما علاوه بر برسی وتحلیل ویژگی های بیانی موضوعات غیر بیانی و به طور کلی زبان بدن را نیز می تواند تچزیه وتحلیل کنید که زبان بدن تان به چه صورت است،حالات چهرتون چطور است،آیا به درستی از دست های خود استفاده می کنید حین صحبت و موضوعاتی از این قبیل…

انجام این تمرین به این صورت است که شما شروع به صحبت می کنید و از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تان درخواست می کنید از شما فیلم بگیرد و بعد از این که صحبت تان تمام شد فیلم را نگاه کنید و ببینید که چطوری صحبت کردید آیا تمام نکات گفته شده در بالا را رعایت کردید یا خیر و این که چه خطاهایی در صحبت شما وجود دارد که باید اصلاح شوند و این کار را خیلی خیلی زیاد انجام دهید تا بتوانید هم از نظر کلامی و غیر کلامی بیان و نوع صحبت کردنتان را بهتر و بهتر کنید.

مطالعه مطلب
اشتباهات رایج در سخنرانی _آموزش سخنرانی وفن بیان_ پیشداد

بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _ تمرین کش

یکی دیگر از تمرینات بسیار عالی که کمک می کند بیان شما بهتر شود و خطاهای گفتاری از کلام تان سریعتر حذف شوند تمرین کش است. تمرین کش به این صورت است که یک کش پول دور مچ دست تان بیندازید و هر موقع که یکی از خطاهای گفتاری که در قسمت ضبط فایل صوتی راجع به آن ها صحبت شد انجام دادید همان لحظه کش را بکشید رها کنید تا یک درد خیلی کوچولو حس کنید و همچنین  ناخودآگاهتون یه درد کوچولو نیز حس خواهد کرد و وقتی این کار را چند بار انجام دادید،

ناخودآگاه شرطی می شود که اگر من مثلا عه بگم یا بخواهم از تکیه کلام های دیگری نیز استفاده کنم کتک خواهم خورد پس سعی می کند از آن ها  کمتر استفاده کند. شما با این کار ناخودآگاه تان را شرطی می کنید که اگر از این خطاها در صحبت استفاده کنید کتک می خورید. و دوستان ما به صورت ناخودآگاه از این خطاها استفاده می کنیم پس برای رفع آنها باید رفت سراغ ناخودآگاه.

 بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان _پیدا کردن الگوی مناسب

تمرین بعدی پیدا کردن الگوی مناسب است، در اطراف خود فردی که به نظر شما خیلی خوب صحبت می کنید و فن بیان بسیار خوبی دارد را انتخاب کنید و از آن شخص سعی کنید الگو بگیرید که چطوری صحبت می کند،از چه کلماتی استفاده می کند،چه لحنی دارد و حتی ویژگی ها غیرکلامی او را زیر نظر بگیرید که از زبان بدن خود چطوری استفاده می کند و سعی کنید در هر موقعیتی از نوع حرف زدن این فرد الگو بگیرید یا در مواقعی که می خواهید صحبت کنید و نمی دانید چه باید بگویید آن شخص را جای خود قرار دهید که مثلا اگر فلانی جای من بود چه می گفت یا چطوری الان جواب میداد این تمرین فوق العاده به شما کمک می کند تا خیلی سریعتر بیان خود را تقویت  کنید و روی حاضرجواب شدن شما فوق العاده تاثیر گذار است.

 

16
امتیاز :
بهترین تمرین های سخنرانی و فن بیان
10 از 1 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.