تمرینات فن بیان -چگونه تمرینات فن بیان را انجام دهیم؟ پیشداد

مقالات
شهریور 20, 1398
بازدید : 1743 بازدید

 

 

تمرینات فن بیان

تمرینات فن بیان

 هیچ وقت فراموش نمی کنم اولین روزها که می خواستم مهارت فن بیان را کسب کنم، مدام دنبال تمرینات فن بیان بودم که اون ها رو پیدا کنم تا با تمرین کردن آنها فن بیان خود را تقویت کنم کلی تمرین در رابطه با فن بیان پیدا کردم و انجام دادم اما از خیلی هاشون نتیجه ای که باید رو نگرفتم در این مقاله بهترین تمرینات فن بیان رو قرار دادم که اگر به درستی آنها را مطمئن هستم می توانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

مزایای تمرینات فن بیان

خوب صحبت کردن علاوه بر اینکه در زندگی روزمره اهمیت بسیار بالایی دارد، در تمام جنبه های زندگی؛چه زندگی اجتماعی ،چه زندگی شخصی و چه زندگی فردی نقش مهمی ایفا می کند و به عنوان مزیتی رقابتی برای شما به حساب می آید،خیلی ها برای این موضوع اهمیت زیادی قائل نیستند، و دنبال یادگیری و کسب آن نیستند.

اما بعضی ها که اهمیت این موضوع را به خوبی درک کرده اند و می دانند که چقدر می تواند در زندگی آنها نقش پررنگی داشته باشد آنرا را جدی گرفته اند و نتایج باور نکردنی برای آنها به ارمغان آورده است.

تمرین خودکار

تمرینات فن بیان

احتمالا خیلی از افراد را دیده اید که وقتی صحبت می کنند ،بی حال و بی انرژی هستند، کلمات را به درستی ادا نمی کنند  و دهانشان به اندازه کافی باز و بسته نمی شود که این موضوع به شدت رو نحوه بیان و طرز صحبت کردنشان اثرمنفی می گذارد و عموما خیلی بد و غیر جذاب صحبت می کنند.

اما یه عده دیگه هستند که خیلی رسا و پرانرژی صحبت می کنند بیان جذابی دارند، کلمات را به درستی بیان میکنند و آدم از صحبت کردن با این افراد لذت می برد ، ما هم می خواهیم برسیم به این توانمندی و مهارت. 

تمرین خودکار کمک می کند تادهانمان بهتر باز و بسته شود انرژی وهیجان وارد کلام مان شود در نتیجه بیانمان جذاب تر شود.

تمرین خودکار به این صورت است که یک خودکار به صورت افقی بین دندان های خود قرار دهید،شروع  به صحبت کنید و به صورت اغراق آمیزی دهان تان را باز و بسته کنید تا سیستم بیانی و عضله ها در گیر و تقویت شوند و بعد از مدتی که این کار را کردید بیان تون تغییر خواهد کرد، این تمرین را یک ماه و هر روز  به مدت پنج دقیقه انجام دهید و بعد متوجه خواهید شد که چقدر روان تر و جذاب تر می توانید صحبت کنید.

حذف تکیه کلام ها

یکی دیگر از تمرینات فن بیان حذف تکیه کلام ها یا همان فیلر یا جاپرکن هایی مانند؛عه،اوووم آآآ… بنابراین، به قول معروف و… است.

ما به صورت ناخود آگاه از این خطاها و تکیه کلام ها استفاده می کنیم پس برای رفع آن باید رفت سراغ ناخودآگاه اما قبل از آن باید شناخت پیدا کنیم و آگاه شویم که کجا ها از این تکیه کلام ها استفاده می کنیم که بهترین کار ضبط صدای خودمان است،صدای خود راضبط کنید بارها و بارها گوش کنیم، که چه  تکیه کلام هایی در صحبت مان وجود دارد و سعی کنیم در فایل های بعدی آنها را نداشته باشیم.

سرعت کلام مناسب

یکی از پارامترهای مهم برای خوب صحبت کردن سرعت کلام مناسب است، به این معنی که شما بتوانید در هر موقعیت و فضایی که هستید از سرعت کلام مناسبی استفاده کنید یعنی اگر فرد آرام یا تند صحبت می کند بهتر است با توجه توجه به اصل همسان سازی با او هماهنگ شویم.

سرعت کلام مناسب برای یک دقیقه صحبت بین 120 تا 170 کلمه در دقیقه است،یک دقیقه صحبت کنید ضبط کنید اگر بین این اعداد بود سرعت کلام شما مناسب است…

استفاده صحیح از مکث

موضوع مهم بعدی استفاده از مکث به جا و مناسب است، زمانی که می خواهید روی یک جمله تاکید داشته باشید.

مکث تاکیدی بایستی استفاده کرد به این معنی که چند لحظه مکث می کنید تا اهمیت موضوع برای مخاطب مشخص شود تا توجه آنها جلب شود بعد صحبت تان را ادامه دهید.

نکته بعدی مکث ناگهانی است موقعی که به صورت ناگهانی برای جلب توجه مخاطب لازم است مکث کنید.

مکث پرسشی،وقتی می خواهیم به مخاطبمون فرصتی بدهیم تا فکر بکنه یا بخواد پاسخ بدهد،چند ثانیه مکث می کنیم بعد خودمون جواب می دهیم یا صبر می کنیم تا مخاطب پاسخ دهد.

مکث تکمیلی، وقتی می خواهیم مخاطب ادامه جمله رو برای ما تکمیل کند.

بنابراین یکی از تمرینات فن بیان که خیلی خیلی هم اهمیت دارد تمرین مکث است که فوق العاده بیان شما را جذاب و اثر بخشی صحبت تان را  چند برابر می کند.

                                 

لطفا این جمله را روی کلمات مختلف آن مکث کنید «من بهترین سخنرانی را ارائه خواهم کرد»

 

مطالعه مطلب
شناخت مخاطب_راه های شناخت مخاطب در سخنرانی

واضح و شفاف صحبت کردن

یکی از تمرینات فن بیان که به شما توصیه می کنیم این است که تلاش کنید شفاف و واضح صحبت کنید کلمات را به شکل درستی ادا کنید، طوری که مخاطبتان متوجه منظور شما شود . برای این منظور از اطرافیان تان بازخورد بگیرید که آیا واضح و شفاف صحبت می کنید و کلمات را به درستی ادا می کنید یا خیر.

یادگیری مهارت فن بیان نیز مانند سایر مهارت احتیاج به تمرین وممارست دارد.

از کلمات مختلف استفاده کنید

تمرینات فن بیان

مورد بعدی استفاده از کلمات مختلف است،همیشه فن بیان خود را با گفته‌ها و عبارات مشابه تمرین نکنید. چرا که به این نحو بیشتر شبیه به یک ربات می‌شوید تا شخصی که مسلط به صحبت است. در عوض، کلمات و عبارات مختلفی به کار ببرید و برداشت‌های جدیدی از گفته‌های خودتان داشته باشید. این تمرین مانع حرکات غیرطبیعی و تمرین بیش‌ازحد می‌شود و باعث می‌شود، بیانات شما طبیعی‌تر به نظر برسد. حتی شاید برخی تصور کنند، شما فی‌البداهه صحبت می‌کنید.

لطفا تمرینات فن بیان را بارها و بارها تمرین کنید و دست از تمرین کردن بر ندارید و سعی کنید در یک بازه زمانی مشخص تمرینات را انجام دهید.

بلند صحبت کردن

تمرینات فن بیان

یکی از تمرینات فن بیان که در خوب صحبت کردن و داشتن فن بیان مناسب خیلی کمک می کند تمرین بلندخوانی است. افراد زیادی را دیده ام که اصلا از تن صدای خودشان رضایت ندارند به خاطر صدای پائینی که دارند مدام سوال می کنند که چطوری می توانند صدای بلندتری داشته باشند که من تمرین بلند خوانی را به آنها پیشنهاد می کنم.

تمرین بلند خوانی به این صورت است که شما یک متن از کتاب را انتخاب می کنید و آن را با صدای بلند در حد داد زدن می خوانید تا بعد از مدتی که این کار را نجام دادید تن صدای شما بلندتر خواهد شد.

تن صدای تان را تغییر دهید

تمرین بعدی تغییر تن صدای است.افراد مختلف با سرعت‌های متفاوتی صحبت می‌کنند، یعنی بعضی اوقات آهسته و بعضی اوقات بلند صحبت می کنند. یعنی گاهی تن صدا را بالا و پایین می آورند،از ریتم های مختلفی استفاده می کنند.

بهترین کار ضبط صدای خودتان است، صدای خود را ضبط کنید گوش کنید و ببینید که آیا یکنواخت صحبت می کنید یا صدای تان آهنگ دارد و فراز وفرود در صحبت تان رعایت می شود یا خیر.

شاید در این مورد نیاز به نظر شخص دیگری داشته باشید، از دوست یا همسرتان بخواهید، به صحبت‌هایتان گوش دهد و به شما بازخورد بدهد که آیا تن صدای تان هنگام صحبت تغییر می کند.

29
امتیاز :
تمرینات فن بیان -چگونه تمرینات فن بیان را انجام دهیم؟ پیشداد
5 از 1 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

امین کشاورز شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

سلام روزتون بخیر
من قبلا تمرین خودکار را انجام داده بودم نحوه صحبت کردنم تغییر کرده بود
ممنونم از مقاله زیباتون.

حسین پیشداد دوشنبه , 23 مهر 1398 پاسخ

درود بر شما
متشکرم که دنبال رشد خودتون هستید.

حسین پیشداد شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

سلام روزتون بخیر
من قبلا تمرین خودکار را انجام داده بودم نحوه صحبت کردنم تغییر کرده بود
ممنونم از مقاله زیباتون.