تکنیک های درمان پرحرفی ، چطور پرحرفی را کنترل کنیم؟

مقالات
بهمن 16, 1398
بازدید : 1871 بازدید

تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی

سلام به شما دوست عزیزی که در حال مطالعه این مقاله هستید امیدوارم که حالتون عالی باشه. همه ما شنیدیم که میگن کم حرفی خوب نیست و افراد کم حرف جدی گرفته نمی و شوند نمیتوانند از حق خود دفاع کنند بخاطر این که اعتماد به نفس کافی ندارند و همینطور در جامعه امروزی  به سختی می توانند موفق شوند واقعیتش تا حدودی با این دیدگاه موافق ام  واگر کسی این ویژگی را داشته باشد امکان موفق شدن و رسیدن به خواسته ها در چنین شرایطی آسان نخواهد بود.

اما دلیل اینکه این مقاله را نوشته ام این که خیلی ها متاسفانه این اشتباه را می کنند و در حرف زدن افراط(پرحرفی) می کنندکه این کار پسندیده ای نیست و باعث آزار و ناراحتی  اطرافیان خود می شوند آنها فکر می کننداگر بیشتر حرف بزنند می توانند بیشتر دیده  و شنیده شوند، در صورتی که  اصلا اینطور نیستو این افراد به اشتباه هم رابطه را از دست می دهند(چون کسی حاضر نیست با فرد پرحرف ارتباط داشته باشد)و هم نمی توانند به خوبی به اهداف خود برسند.

ما چگونه صحبت می کنیم؟

حالا شاید پاسخ به این سوال تا حدودی ما را با خودمان شفاف تر کند که خود من چطوری حرف می زنم،آیا سکوت اختیار می کنم و اجازه می دهیم شخص مقابل صحبت کند یا برعکس پرچونگی می کنم و اجازه اظهار نظر به طرف مقابل  نمی دهم و یا اینکه مهارت گفتگو و صحبت کردن را بلدیم و می دانیم که چه موقع  باید صحبت کنیم و چه موقع نباید!

لطفا یک بازنگری و بازبینی در خودتان داشته باشید و ببینید که خودتان چطوری صحبت می کنید و از 1تا 10 به خودتان نمره دهید 1 یعنی خیلی پرچونگی می کنید و 10 نرمال است( تعاملی عمل می کنید) و بعد از آن به ادامه مقاله بپردازید.

مطالعه مطلب
خوب صحبت کردن _چگونه خوب صحبت کنیم؟_پیشداد

پرحرفی به معنای فن بیان خوب داشتن نیست!

همانطور که در بالا گفتیم بعضی از افراد به اشتباه فکر می کنند که اگر بیشتر صحبت کنند از نظر دیگران فردیخوش صحبت و با فن بیان قوی به حساب می آیند و تصور می کنند فن بیان خوب به معنای پرحرفی است در صورتیکهاین موضوع در تقابل فن بیان است کسی که پرحرفی می کند از نظر دیگران شخصیتی آزارگر تلقی می شودوهیچکس حاضر نیست لحظه ای باهاش هم کلام شود چیزی که اهمیت دارد این که ما بایستی  یاد بگیریمتعادل در صحبت را رعایت کنیم اجازه دهیم دیگران هم صحبت کنند و نظرشان را بیان کنند تشویقشان کنیمبیشتر در مورد خودشان صحبت کنند، توانمندی و علایق شان را ابراز کنند که در ادامه به این موضوعات بیشتر می پردازیم.

چرا نباید پرحرفی کنیم؟

تکنیک های درمان پرحرفتکنیک های درمان پرحرفیی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی

فکر می کنم به اندازه کافی توضیح دادیم که پرحرفی چه معایبی دارد و کسانی که دچار پرحرفی هستند چه موجود آزار دهنده ای اند

احتمالا پاسخ این سوال را در بالا گرفته باشیم که این پدیده چقدر می تواند روابط مان را تحت شعاع قرار دهد(در جهت منفی) در

حقیقت هیچکس افراد پرحرف را دوست ندارد و از گفتگو با آنها خوشحال نمی شود و احساس مناسبی نمی گیرد و مدام  تمام تلاش

می کند که چطوری از شر ص حبت با او خلاص شود، البته من به این افراد حق می دهم که همچین احساسی داشته باشند چون این

افراد علاقه وافری به پرگویی و پرحرفی دارند و زمانی که شروع به صحبت می کنند اجا زه حرف زدن را از دیگران می گیرند و این ویژگی غیراخلاقی آنها باعث شده که بسیاری از اطرافیان از گفتگو با آنها فراری باشند‎

پدیرش،پذیرش،پذیرش تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پ

اولین گام برای ترک پرحرفی پذیرش است اینکه خودمان بپذیریم فرد پرگویی هستیم و با این کار موجب آزار دیگران شده ایم تا

مطالعه مطلب
کلمات قلمبه سلمبه در صحبت آموزش سخنرانی و فن بیان

مقاومت و گاردی که نسبت به قبول این موضوع داریم شکسته شود که راحت تر بتوانیم این پدیده معیوب ومخرب را از خود دور کنیم

به خاطر اینکه تا زمانی که ما نسبت یه چیزی گارد داشته باشیم و از پذیرش آن خودداری کنیم نمی توانیم برای رفع آن کاری کنیم.

علت پرحرفی را پیدا کنید تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان 

بعد از پذیرش حالا بایستی بشینیم فکر کنیم و رفتارهای کلامی خود را بازبینی کنیم که  علتپرحرفی و پرچونه گی من چه بوده و کجا ها پرحرفی کردم و بیشتر روی چه موضوعاتی تاکید داشتمبیشتر صحبت کنم و بعد از اینکه علت ها پیدا شد راحت تر می توانیم کنترل کنیم.

شنونده خوبی باشید

یکی از شایعه ترین دلایلی که در حقیقت  افراد پرحرفی می کنند اینکه گوش های تیز و قوی ندارندبه نوعی شنونده خوبی نیستند به صحبت های شخص مقابلشون گوش نمی کنند مهم نیست که طرف مقابل چی میگه ووقتی با شخص صحبت می کنند گوش نمی کنند ومدام در ذهن خود به فکر پیدا کردن جواب مناسب هستندکه الان این جمله را گفت من چطور جواب بدهم و این کار به نوعی بی احترامی به شخص  تلقی می شود.

رفتار درست اینکه وقتی شخص صحبت می کنه با دقت به حرف های او گوش دهیم و بعد متناسب با صحبت های او جواب مناسب را بیان کنیم که کمک میکنه گفتگو رنگ و بوی  دوطرفه و تعاملی به خود بگیرد و شخص مقابل هم احساس بهتری پیدا کند.

قبل از حرف زدن فکر کنید

صحبت شما زمانی برای دیگران جذاب و دلنشین خواهد بود که قبل از آن در مورد آن  به خوبی فکر کرده باشید و در ذهن خود سناریو ساخته باشید ،عکس العمل او را حدس زده باشید که چطوری صحبت کنید که نظرش را جلب کنید آیا لازم است شمرده صحبت کنید یا تند؟ بیشتر شما صحبت کنید یا او؟ لحنتون چطور باشه؟ و…

مطالعه مطلب
هوش کلامی چیست؟ چطور هوش کلامی را تقویت کنیم؟

وقتی به همه این ها از قبل فکر کرده باشید و بهترین روش گفتگو را انتخاب کرده باشید  موقعی که صحبت می کنید بیشترین تاثیر را خواهید داشت.

وسط حرف دیگران نپرید! تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان 

عادت اشتباه دیگه ای که در بین مردم وجود داره اینکه در حین صحبت حرف همدیگررا قطع می کنندبدون هماهنگی نظرشان را مطرح می کنند و این امری عادی برای چنین افرادی تلقی می شود وبه زعم خودشون فکر می کنند گفتگو را در دست گرفتن و می توانند به هر جهتی که دوست دارند جهت دهند وحتی لحظه ای به این فکر نمی کنند وقتی وسط حرف کسی می آیند علاوه بر اینکه اصول اخلاقی انسانیرا نادیده گرفتن بلکه افکار شخص مقابل ر ا نیز به هم ریختن و احساس ناخوشایندی در او شکل گرفته و به این فکر می کند که سریع این گفت و گو را قطع کند و خود را مشغول انجام کاری دیگر کنند.

لطفا اجازه دهید صحبت شخص مقابل تمام شود بعد شما نظرتان را بیان کنید.

فرد را در صحبت دخیل کنید تکنیک های درمان پرحرفی تکنیک های درمان پرحرفی

کار جالبی که افراد باهوش و زیرک حین گفت و گو انجام می دهند دخیل دادن و شریک کردن شخص در صحبت استاینکه وقتی صحبت می کنیم و او گوش توجه می کند یک لحظه از او نظر بخواهیم که چقدر با صحبت ما موافق است به وسیله تایید هایی که میشه گرفت. مثلا این جمله رو شنیدی؟ این رو بهت گفته بودم… شنیده بودی اینو و…

 

31
امتیاز :
تکنیک های درمان پرحرفی ، چطور پرحرفی را کنترل کنیم؟
4.55 از 11 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.