ساختار سخنرانی _ چگونه ساختار سخنرانی خوبی داشته باشیم؟

مقالات
خرداد 25, 1397
بازدید : 991 بازدید

ساختار سخنرانی

ساختار سخنرانی از جمله مواردی است که همواره برای ارائه یک سخنرانی مناسب لازم است.در بیشتر مواقع این ساختار سخنرانی است که کمک می کند توجه مخاطبین به سمت سخنران بیشتر شود،و مخاطب از شیوه اجرای سخنران لذت ببرد. ساختار سخنرانی خوب ابزاری بسیار قدرتمند، برای این است که شما صحبت خود را به شکل قابل قبولی ارائه بدهد. توجه کنید اگر یک سخنران بخواهد صحبت های خود را بدون ساختار مناسبی ارائه بدهد، عملا این صحبت ها برای مخاطبین جذاب نخواهد بود و ارتباطی به اون شکل بین آن ها ایجاد نخواهد شد و به نوعی می توان گفت سخنران در آن موقعیت  مخاطبین خود را از دست داده است.

برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه فرمایید.

اهمیت ساختار سخنرانی

شما هر چقدر هم که محتوای ناب و فوق العاده ای برای سخنرانی و یا صحبت در جمع داشته باشید، اگر نتوانید این صحبت ها را در قالب مناست بگنجایند و ارائه بدهید عملا آن صحبت ها به هیچ دردی نخوهد خورد.

ما اگر نتوانیم اطلاعات و دانشی که داریم به خوبی ارائه بدهیم، هر چقدر هم که محتوای خوبی داشته باشیم، باز هم نمی توانیم روی مخاطب تاثیر مثبتی بگذاریم و صحبت های ما خیلی نازیبا و بی سر و ته خواهد بود.در ادامه قصد داریم یکی از بهترین ساختارهای سخنرانی را برای شما ارائه بدیم.

شروع سخنرانی

همان طور که در مقاله شروع سخنرانی گفته شد،شروع سخنرانی یکی از مهمترین قسمت های یک سخنرانی است اگر شروع سخنرانی، خوبی داشته باشید، در ادامه خیلی موفق تر عمل خواهید کرد. با اعتماد به نفس بیشتری ادامه سخنرانی را اجرا خواهید   کرد، و این بسیار موثر است، در توجه مخاطب به صحبت های شما زمانی که مخاطب ببیند، شما خیلی خوب وبا اعتماد به نفس گام برمیدارید و صحبت می کنید. برای شروع سخنرانی خوب می توان از موارد زیر استفاده کرد

مطالعه مطلب
تکنیک های درمان پرحرفی ، چطور پرحرفی را کنترل کنیم؟

1.شروع سخنرانی با داستان

2.شروع سخنرانی با قول یا تضمین قطعی

3.شروع سخنرانی با نقل قول مرتبط واثر گذار

4.شروع سخنرانی با پرسیدن سوال از مخاطبین

5.شروع سخنرانی با بیان نکته یا آمار عجیب

6.شروع سخنرانی با طنز

و…

 

بدنه سخنرانی

ساختار سخنرانی

قسمت عمده یک سخنرانی را  معمولا بدنه سخنرانی تشکیل می دهد و تمام اطلاعات و محتوایاتی که قرار است ارائه بدهیم دراین قسمت قرارمی گیرد و بیان می شود. در بدنه سخنرانی برای ارائه مطالب می توان از تکینک های مختلفی استفاده کرد تا موضوع و محتوای سخنرانی را بتوان خیلی ساده تر به مخاطب انتقال داد برای این کار ابزار های مختلفی وجود دارد.ابزارهایی مانند استفاده از داستان د ربدنه سخنرانی یعنی زمانی که مطلبی ارائه می دهید سعی کنید برای درک بهتر مخاطب از آن مطلب داستانی مرتبط با آن مطلب را بیان کنید، و یا می توانید برای درک بیشتر مطلب از تصویر وفیلم در بدنه سخنرانی تان استفاده کنید انجام این کارها کمک می کند تا مخاطب از نحوه ارائه  سخنرانی شما لذت ببرد و احساس خوبی نسب به شما و آموزش هایتان داشته باشد.

 

برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه فرمایید.

 

جمع بندی

بعد از اینکه بدنه سخنرانی را بیان کردید و محتوا را ارائه دادید، نوبت به جمع بندی محتوا و مطالب می رسد.

در جمع بندی می بایست زمان مناسبی برای این کار در نظر گرفت تا بتوان محتوایی که در بدنه سخنرانی ارائه شده است را  جمع بندی کرد تا مخاطب بتواند مطالبی که از طرف سخنران ارائه شده است را در ذهن خودش مرور و دسته بندی کند  و در آخر هم نتیجه گیری را بیان کنید.

مطالعه مطلب
طنز در سخنرانی _ آموزش سخنرانی وفن بیان _پیشداد

و نکته ای که د راین جا لازم است به آن توجه داشته باشید این است که اگر در زمان جمع بندی مورد جدیدی به ذهنتان آمد بهتر است که بیان نکنید به خاطر اینکه اگر در زمان جمع بندی مطلب جدیدی گفته شود مخاطب در مرور مطالب و به خاطر سپردن آن ها با مسئله مواجه خواهد شد و ممکن است سردرگم شود.

در جمع بندی از روشهای زیر می توان استفاده کرد:

1.شمارش عناوین

2.تکرار هسته سخنرانی

3.تکرار نقل قول ها

  1. اشاره به داستان ها

5.اشاره به کار گروهی

6.اشاره به فعالیت ها

و در جمع بندی باید اجتناب کرد از :

1.اضافه کردن  مطلب جدید

2.تکرار طولانی محتوا

3.پراکنده گویی

برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه فرمایید.

دعوت به اقدام یا در خواست انجام کاری واضح و مشخص

این روش برای پایان سخنرانی فوق العاده است. دعوت به اقدام واضح، درپایان سخنرانی به صحبت های شما قدرت می بخشد

و اکثر سخنرانان حرفه ای در پایان سخنرانی شان از مخاطبان می خواهند که دست به اقدام بزنند و کاری مشخص را انجام بدهند.

در دعوت به اقدام واضح باید مشخص شود که:

الان دقیقا چه باید انجام دهند؟

چه زمانی آن کار را انجام دهند؟

چه کاری انجام دهند؟

به چه مقداری انجام دهند؟

به چه صورتی انجام دهند؟

و از همه مهمتر با چه اولویتی انجام دهند؟

در دعوت به اقدام واضح  اگه این ساختار به خوبی رعایت شود کمک می کند، مخاطب درپایان سخنرنی بسیار خوشحال خواهد بود و احساس خوبی نسبت به  خودش و صحبت های سخنران خواهد داشت و مهمتراینکه می داند در ادامه باید چگونه از این آموزش ها استفاده بکند روند کلی کار را می داند.

مطالعه مطلب
هوش کلامی چیست؟ چطور هوش کلامی را تقویت کنیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18
امتیاز :
ساختار سخنرانی _ چگونه ساختار سخنرانی خوبی داشته باشیم؟
5 از 2 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.