لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

مقالات
آذر 19, 1399
بازدید : 1677 بازدید

لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟  

لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

 

 

با سلام  و عرض ادب خدمت شما عزیزانی که در حال مطالعه این مقاله هستید شما بزرگوارانی که به دنبال بهبود و مدیریت لهجه خودتان هستید، به شما تبریک می گویم که این تصمیم بسیار بزرگ را گرفته اید روی تقویت مهارت های کلامی خودتان کار کنید، واقعیتش اینکه من نمی خواستم راجع به مدیریت لهجه مطلبی بنویسم(چون زبان ما با گویش ها و لهجه های مختلف زیبا است) اما با درخواست ها و پیگیری های بی شماری که شما بزرگواران داشتید که در رابطه با مدیریت لهجه هم آموزش داشته باشید 

و من هم به خواسته شما احترام گذاشتم و در این مقاله قصد دارم تجربیات خود را در رابطه با مدیریت لهجه با شما به اشتراک بزرام

این مقاله را هم مطالعه کنید: لفظ قلم و با کلاس حرف زدن

لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

شاید در ابتدا لازم است بدانیم لهجه چی هست؟ تا به یک تعریف مشترکی از لهجه برسیم و با شناخت دقیق تر ساده تر بتوانیم آن را مدیریت کنیم،لهجه یعنی داشتن حروف اضافه یا جابه جایی اعراب که روی کلام ما اثر می گذارد منظور از کلام ما همان زبان ایده آل یا رسمی(فارسی) است که در اکثر مکان های رسمی استفاده می شود(مثلا در زبان ایده آل گفته می شود (احمد) و در لهجه شیرین اصفهانی(اِحمد) تلفظ میشود و به این لهجه گفته می شود. این یک تعریف ساده از لهجه است.

اگر با لهجه صحبت کنیم…

شاید سوال شما هم باشد که حالا اگر با لهجه یا بدون لهجه  صحبت کنیم چه اتفاقی رخ دهد، من عاشق تمام لهجه های ایرانی هستم و وقتی به لهجه های مختلف گوش میدهم لذت میبرم و انرژی میگیرم اما این واقعیت را هم باید بپذیریم در خیلی از موقعیت ها نمی توانیم با لهجه محلی خودمان صحبت کنیم، به چند دلیل: اول اینکه خیلی از افراد خجالت می کشن با لهجه در مکان های رسمی صحبت کنند و خیلی وقت ها نمیروند از حق شان دفاع کنند(فرصت های بسیاری را از دست می دهند) دوم اینکه،ما فرهنگ غنی داریم و بعضی از افراد که لهجه دارند متاسفانه توسط عده ای دیگر مسخره می شوند،جدی گرفته نمی شوند و ممکن است به خواسته آن ها توجهی نشود و سوم اینکه ما یاد میگیریم لهجه را مدیریت کنیم نه حذف کنیم، مثلا در جاهای رسمی با زبان ایده آل صحبت می کنیم(فارسی بدون لهجه) و در شهر خود با لهجه محلی خودمان صحبت می کنیم این هدفی است که ما داریم و دنبال میکنیم.

 

مطالعه مطلب
تکنیک های سخنرانی و صحبت در جمع-آموزش سخنرانی و فن بیان پیشداد

تفاوت افراد بدون لهجه با کسانی که با لهجه حرف میزنند

لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

این دو دسته تفاوت های بسیاری با هم دارند، افرادی که بدون لهجه می توانند صحبت کنند اعتماد به نفس بالاتری دارند،معمولا بهتر می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند بخاطر اینکه سلیس تر و روان تر حرف میزنند، ساده تر می توانند دیدگاه ها،عقاید و نگرش های خود را بیان کنند و در موقیعیت های رسمی چون بدون لهجه حرف میزنند موفق تر ظاهر می شوند،اما شخصی که لهجه دارد تجربه ثابت کرده در این موقعیت ها با احتیاط بیشتری سعی می کند صحبت کند و به همین دلیل خیلی وقت ها اثرگذاری و راندمان پایین تری دارد.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید: هوش کلامی چیست؟

 

چگونه لهجه نداشته باشیم؟

خب به این قسمت رسیددیم که چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟ صحبت کردن یک مهارت است و با یادگیری و تمرین میتوان آن را کسب کرد،بدون لهجه صحبت کردن هم از این قائده خارج نیست همانطور که ما یادگیری وتمرین وبا الگو برداری از اطرافیان(پدر،مادر و هر کسی که باهامون ارتباط داشت) حرف زدن را یاد گرفتیم با این روش هم می توانیم لهجه را مدیریت کنیم که در ادامه این مقاله تکنیک هایی به شما خواهم گفت که در کممترین زمان ممکن بتوانیم لهجه خود را مدیریت کنیم و بدون لهجه صحبت کنیم و لذت ببریم

تقویت گوش ها

گوش ها مهمترین عضو تولید صدا هستند که با تقویت آن ها می توانیم به صدا های و آواهای مختلف گوش دهیم و آواهای مختلف بیانی را وارد کلام خود کنیم مثلا وقتی که در حال تماشای فیلم هستیم یا به یک پادکسبت گوش میکنیم وقتی گوش هایمان تقویت شده باشد می توانیم لحن های مختلف را خوب بشنویم و متوجه شویم کدام یک درست است و حافظه شنیداری ما نسبت به آنها حساس می شود و هر کدام را که مناسب ببیند ثبت می کند و بعد از تجزیه وتحلیلی که در حافظه شنیداری انجام میشود بعد از  مدتی آنها را وارد کلام ما می کند به همین سادگی!

بهترین تمرین برای تقویت گوش ها، گوش دادن به سکوت به مدت 5 دقیقه در طول شبانه روز به این صورت در جایی خلوت قرار بگیرید و به سکوت آنجا گوش کنید به هیچ صدای دیگری توجه نکنید احتمالا بعد از چند دقیقه گوش های شما درد بگیرد این یعنی گوش های شما سالم هستند و با این تمرین ساده گوش ها تقویت می شوند و می توانند بهتر لحن های مختلف را بشنوند و تفکیک کنید و لحن صحیح که همان بدون لهجه حرف زدن است را وارد کلامتان کنید

این مقاله را هم مطالعه کنید: چطور حاضر جواب باشیم؟

مطالعه مطلب
داستان در سخنرانی _ آموزش سخنرانی و فن بیان_ پیشداد

 

مراقب ورودی های باشید

بعد از اینکه گوش ها تقویت شد و توانایی شنیدن هر آوا ولحنی را پیدا کردیم حالا باید مراقب باشیم اطلاعاتی که وارد گوش ما و حافظه ما میشوند را مدیریت کنیم به این معنی که هر جایی که با لحن ها و لهجه خاصی صحبت می کنند وارد نشویم یا اگر وارد شدیم با آن لهجه صحبت نکنیم سعی کنیم مثلا اگر لهجه لری دارید و می خواهید مدیریت کنید در موقعیتی که اکثر افراد لری حرف میزنند کمتر تعامل داشته باشید سعی کنید با افرادی تعامل داشته باسیم که فارسی را خیلی خوب وبدون لهجه صحبت می کنند که بتواینم از آنها الگو برداری کنیم و بدون لهجه صحبت کنیم

صدای خود را ضبط کنید

حالا رسیددیم به کلیدی ترین تمرین در این مقاله یعنی ضبط صدای خودمان که من عاشق این تمرین هستم و فوق العاده به من کمک کرد که بتوانیم بیان خود را بهبود بدهم، دوست عزیز شما هفته ای یک بار به مدت 3دقیقه صحبت کنید، صدای خود را ضبط کنید و گوش کنید،ببینید که روی چه حروف و یا کلماتی لهجه دارید مثلا ممکن است روی (س) لهجه داشته باشید و یا یک کلمه را با لهجه بیان می کنید و یا اعراب را به درستی رعایت نمی کنید با این تمرین شما متوجه می شوید ایراد کار کجاهست و برای رفع آن اقدام می کنید.

لهجه به صورت تدریجی مدیریت میشود  لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

داشتن لهجه یک عادت است که سالیان سال تکرار شده است برای رفع آن نیز باید صبر کنیم و پشتکار قوی داشته باشیم نباید انتظار داشته باشیم یک شبه یا ظرف یک هفته لهجه را به طور کامل مدیریت کنیم، شاید لازم باشد هفته ها یا ماه ها تمرین کنیم تا این عادت که بارها تکرار شده و مسیر قوی دارد را ضعیف کنیم و مسیر های کلامی جدید که همان مدیریت لهجه است ایجاد کنیم بنابراین مدیریت و کنترل لهجه به صورت تدریجی و گام به گام اتفاق می افتد خواهشی که ازتون دارم اینکه برای رفع سریع آن عجله نداشته باشید به مرور زمان با انجام تمرین مداوم مدیریت خواهد شد.

نرم افزار از بین بردن لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

نرم افزاری که به کمک آن می توانیم لهجه  را مدیریت کنیم نرم افزار دابسمش است که خیلی ها در شبکه های اجتماعی از آن استفاده می کنند و کلی هم فالوور جذب می کنند و ما از این نرم افزار برای مدیریت لهجه خود استفاده می کنیم کار با این نرم افزار به این صورت است که یک آهنگ پخش می شود و شما همزمان با آهنگ به صورت دابسمش بدون صدا میخوانید برای دانلود این نرم افزار بسیار کاربردی به گوگل پلی مراجع کنید.

فایل صوتی از بین بردن لهجه لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

بزرگواران اگر تمرینات گفته شده در این مقاله را به درستی انجام دهید به شما قول میدهم احتیاجی به هیچ آموزش دیگری ندارید و خیلی ساده می توایند ظرف چند ماه(1تا 4 ماه) به صورت کامل لهجه خود را مدیریت خواهید کرد. لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

چگونه  فارسی را بدون لهجه صحبت کنیم؟

این سوال یکی از پرتکرار ترین سوالاتی بوده که شما عزیزان از ما پرسیده اید؛ که چگونه فارسی را بدون لهجه صحبت کنیم؟ و من در این مقاله به این سوال نیز پاسخ داده ام و اگر تمرینات این مقاله به خوبی انجام شود شما توانایی این را خواهید داشت در هر جایی بتوانید فارسی را بدون لهجه صحبت کنید. لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

 

مطالعه مطلب
هوش کلامی چیست؟ چطور هوش کلامی را تقویت کنیم؟

 

14
امتیاز :
لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟
3.67 از 6 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.