مهارت صحبت در جمع چگونه در جمع ها بهتر صحبت کنیم؟

مقالات
مرداد 28, 1398
بازدید : 867 بازدید

مهارت صحبت در جمع

مهارت صحبت در جمع

مهارت صحبت در جمع ، در این مقاله قصد دارم در رابطه با مهارت صحبت در جمع با شما دوستان عزیزم صحبت کنم. داشتن توانایی و مهارت صحبت در جمع یکی از فاکتورهایی است که بسیاری از افراد موفق از آن بهره مند هستند، مهارتی که باعث می شود شما در موقعیت های اجتماعی بهتر بتوانید ضاهر شوید و جایگاه اجتماعی مناسب تری نزد دیگران داشته باشید  و همچنین تعامل و همکاری بهتری داشته باشید فقط با یادگیری این مهارت!

منظور از مهارت صحبت در جمع چیست؟

حقیقتش این است که در یک ماه اخیر جلسات مشاوره ای زیادی با افراد مختلفی داشتم که می دیدم یک موضوعی که در بسیاری از این افراد وجود دارد “مهارت صحبت در جمع” است که به خوبی نمی توانند

این کار را انجام دهند، اینکه بسیاری از آن ها ترس از سخنرانی دارند، به چیزهایی که می گویند اعتقاد ندارند و یا خیلی تند و یا بسیار کند حرف می زنند و نمی توانند به درستی از زبان بدن خود استفاده کنن یا در مورد موضوع ارتباط چشمی مسئله دارند

حتی به خوبی تمرین نمی کنند و خود را آماده سخنرانی نمی کنند یا کلمات مناسبی برای صحبت ندارند و از همه مهتمتر اطلاعات کافی برای موضوع سخنرانی خود ندارند از همین جهت تصمیم گرفتم این مقاله را در سایت قرار بدهم، که در ادامه قصد دارم درباره این موضوعات با شما عزیزان صحبت کنم.

کلمات قلمبه سلمبه در صحبت را نیز مطالعه کنید

ترس از صحبت در جمع

 اولین موضوع ترس از صحبت در جمع است،موضوع بسیار مهمی  که خیلی ها با آن موجه هستند بحث ترس از صحبت در جمع است.

افراد وقتی در یک جمعی قرار می گیرند ترس دارند فرقی هم نمی کند که در جمع دوستانه باشند  یا در  جمع افراد غریبه،در هر دوحالت ترس از صحبت در جمع دارند و درگیر اضطراب می شوند، حتی در بعضی از مواقع افراد نمی توانند خودشان را معرفی کنند و یا حتی اگر سوالی داشته باشند خیلی راحت نیستند که دست بالا کنند و سوال خود را مطرح کنند.

برای اینکه از این وضعیت خارج شویم و بتوانیم با این وضعیت دردناک خداحافظی کنیم تنها یک راه وجود دارد و آن هم وارد شدن به ترس ها است، شما باید از هر چیزی که می ترسد وارد آن شوید و آن را انجام دهید و این حساسیت و اجتناب  را از بین ببرید.

مثلا اگر از صحبت کردن در جمع می ترسیم سعی کنیم این حاسیت را از بین ببریم یعنی خودمان را آماده کنیم صحبت مناسبی داشته باشیم و از هر جمعی برای صحبت استفاده کنیم تا بعد از مدتی که این کار را انجام دادیم به صورت ناخودآکاه می توانیم در هر جمعی صحبت کنیم.

و یا ممکن است شما از برقراری ارتباط با جنس مخالف تون ترس داشته باشید و وقتی بخواهید صحبت کنید یا سر صحبت را باز کنید استرس می گیرد،دهانتون خشک میشه، تپش قلب سراغتون میاد و…

راهکار مناسب این است که برنامه داشته باشید که هر روز با جنس مخالفتون یک گفتگو داشته باشید، حتی پرسیدن یک آدرس! تا این حساسیت و اجتناب را از بین ببرید. مهارت صحبت در جمع

با اعتماد به نفس صحبت کنید

شما به کسی که فاقد اعتماد به نفس باشد و مدام مِن مِن می کند چقدر حاضرید به حرف هاش توجه کنید،این افراد عموما خود را باور ندارند و کسی که نه خودش را باور دارد ونه محتوایی که ارائه می کند، خیلی بعید میدانم که بتواند به راحتی در جمع ها صحت اثرگذاری ارائه کند و او حس  می کند حرفی که میزند متعلق به خودش نیست. دوست من شما اگر می خواهید جزو این افراد نباشید و در جمع ها خیلی عالی صحب کنید باید با تمام اعتماد به نفسی که دارید صحبت خود را ارائه کنید به حرف هایی که میزنید ایمان کامل داشته باشید با مخاطبین ارتباط چشمی داشته باشید به آن ها نگاه کنید، لبخند  بزنید تا احساس ارزشمند و توانمند بودن شما در ذهن مخاطب به وجود آید چون نداشتن اعتماد به نفس به همه صحبت تان لطمه میزند.

کلمات مناسب

استفاده از کلمات مناسب یکی دیگر از مهارتهایی است که کمک می کند شما در جمع ها خیلی بهتر صحبت کنید، یعنی این که بتوانید در هر موقعیتی و با هر شخصی مناسب ترین کلمات را انتخاب کنید تا اثرگذاری شما را دوچندان کند.

انجام این کار به شما کمک میکند تا به صورت ناخودآکاه بتوانید در هر جمعی بهترین کلمات را برای صحبت انتخاب کنید و جذاب تر صحبت کنید و بتوانید ارتباط مناسب تری با دیگران برقرار کنید.

خودتان باشید

یکی دیگر از دلایلی که افراد از صحبت در جمع ترس دارند اینکه تو صحبت خودشان نیستند و افراد زیادی با این پدیده درگیر هستند این  که تلاش می کنند که خودشان نباشند و نقش دیگری را بازی کنندتلاش می کنند کسی باشند که نیستند و این ذهنیت همه چیز آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و انرژی و تمرکز خیلی زیادی از آن ها می گیرد، نکته مهم این است

که هر انسانی بهترین نقشی را که می توانید ایفا کند نقش خودشه خیلی به نقش دیگران تسلط ندارد

  و نمی تواند نقش دیگران را به خوبی ایفا کند و اگر این کار را بخواهد انجام دهد مطمئنا انرژی خیلی زیادی از او گرفته خواهد شد و اثرگذاری کلامی و رفتاری او به شدت پایین خواهد آمد پس در هر موقعیتی که هستید سعی کنید “خودتان” باشید.

تمرین تمرین تمرین

یکی از سوالاتی که افراد در دوره ها و کارگاه ها چه به صورت حضوری و چه به صورت غیرحضوری مطرح می کنند این است که ما چطور می توانیم سخنرانی را یاد بگیریم؟ چطور می توانیم خیلی راحت و بدون استرس در جمع ها صحبت کنیم؟ چطور به تسلط کامل در سخنرانی برسیم؟ احتمالا این سوالات شما هم باشد. برای پاسخ به این سوالات من همیشه این جمله را بیان می کنم “تمرین تمرین تمرین”

سخنرانی مهارتی اکتسابی است که شما با تمرین و تکرار می توانید آن را خیلی خوب یاد بگیرید تا در هر جمعی خیلی مسلط  و بدون استرس صحبت کنید.

یکی از بهترین تمرین هایی که کمک می کندتمرین ضبط صدای خودتان است.

شما به راحتی می توانید این تمرین را انجام دهید صحبت کنید و صدای خود را ضبط کنید بارها و بارها گوش کنید

و ببینید که چه خطاهای گفتاری در کلام شما وجود دارد آن ها را یادداشت کنید و مجدد ضبط کنید این دفعه حواستان باشد که خطاهایی که نوشتید را نداشته باشید و بعد از مدتی که این کار را انجام دادید خواهید دید که به صورت ناخودآگاه چقدر می توانید در جمع ها بهتر صحبت کنید.

مطالعه مطلب
کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک شویم؟
17
امتیاز :
مهارت صحبت در جمع چگونه در جمع ها بهتر صحبت کنیم؟
5 از 6 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.