هوش کلامی چیست؟ چطور هوش کلامی را تقویت کنیم؟

مقالات
فروردین 12, 1399
بازدید : 3092 بازدید

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟

یکی از رویاهایی که در چند سال اخیر داشتم این بود که چطور میتوانم هوش کلامی قوی داشته باشم با اینکه خوب صحبت می کردم اما دوست داشتم بدون اینکه مجبور باشم فکر کنم راجع به موضوعی خیلی سریع فکر کنم و صحبت کنم و حین گفت و گو حرف کم نیارم  و دچار فراموشی نشم، دوره های آموزشی بسیاری شرکت کردم،کتاب خواندم و کلی تحقیق کردم و تمرینات بسیاری در این حیطه انجام دادم که قصد دارم آن ها را با شما همراهان عزیز به اشتراک بزارم.

اگر با مفهوم نظریه هوش های چندگانه که توسط هاوارد گاردنر مطرح شد اشنا باشید  احتمالا مبحث هوش کلامی چندان برای شما بیگانه نخواهد بود، هاوارد گاردنر 9هوش در زمینه های مختلف را شناسایی کرد که به ترتیب برای شما لیست کرده ام

1.هوش کلامی هوش کلامی چیست؟

2.هوش منطقی و ریاضی هوش کلامی چیست؟

  1. هوش فلسفی هوش کلامی چیست؟
  2. هوش تجسمی و فضایی هوش کلامی چیست؟

5.هوش حرکتی و جنبشی هوش کلامی چیست؟

6.هوش طبیعیت گرایانه هوش کلامی چیست؟

  1. هوش موسیقی هوش کلامی چیست؟
  2. هوش میان فردی هوش کلامی چیست؟
  3. هوش درون فردی هوش کلامی چیست؟

که در این نوشته قصد داریم درباره هوش کلامی با شما صحبت کنیم

هوش کلامی را اگر بخواهیم خیلی مختصر تعریف کنیم میتوانیم بگوییم:

توانایی موثر از زبان چه به صورت شفاهی(صحبت کردن) و چه به صورت نوشتاری(نوشتن).

همانطور که از اسمش پیداست هوش کلامی با کلمات ارتباط دارد یه جا ممکنه برای صحبت کردن و بیان نظر یا مطرح کردن خواسته استفاده بشه در جای دیگر ممکن است برای نوشتن مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه مطلب
خوب صحبت کردن _چگونه خوب صحبت کنیم؟_پیشداد

هوش کلامی چیست؟

اهمیت هوش کلامی هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟

اما اهمیت هوش کلامی و تسلط بر کلمات و جملاتی که استفاده می کنیم یکی از مهمترین مهارتهایی است که لازمه آن را یاد بگیریم که به دست آوردن دیگر مهارتها و ارتقاء آنها در سایه این مهارت امکان پذیر است به خاطر اینکه ما هر مهارتی که داریم  لازمه آن را خیلی خوب به دیگران معرفی کنیم و اگر نتوانیم درست معرفی کنیم دیگران چطور می توانند متوجه این موضوع شوند که هوش کلامی در این رابطه بسیار تعیین کننده است.

مثلا یک حسابدار اگر بتواند خود و مهارت هایی که دارد را به خوبی پرزنت کند به نسبت کسی که مهارت های زیادی دارد و فرد توانمندی است اما نمی تواند خود را به مدیر بالادستی خود معرفی کند که چه توانمندی و مهارتهایی دارد، موفق تر است.

و یا کسی که می تواند از  کلمات مختلف در مکالمات خود استفاده کند جذاب تر، متقاعد کننده تر و الهام بخش تر صحبت می کند میتواند معرفی بهتری از خود و محصولاتش داشته باشد و می تواند با دیگران ارتباط  بهتری برقرار کند.

که در همین مورد برایان تریسی معتقد است  بین هوش کلامی و موفقیت افراد رابطه مستقیم وجود دارد یعنی کسانی که هوش کلامی بالایی دارند به مراتب  نسبت به افرادی که هوش کلامی کمتری دارند در بیشتر  جنبه های زندگی موفق تر هستند.

آیا می توان هوش کلامی را تقویت کرد؟ هوش کلامی چیست؟

به اعتقاد گاردنر مبدع هوش های چندگانه هوش کلامی هم مانند دیگر هوش ها اکتسابی است و با تمرین و ممارست می توان آن را تا بی نهایت ارتقاء داد برخی ممکن به صورت ذاتی از این هوش بهره ببرند اما تعداد خیلی بیشتری با تمرین و تلاش توانسته اند هوش کلامی خود را ارتقاء دهند که در ادامه تمریناتی ارائه خواهیم داد که کمک میکنه هوش کلامی خود را افزایش دهیم.

مطالعه مطلب
مهارت های صحبت کردن در جمع _سخنرانی و فن بیان_پیشداد

فن بیان را با هوش کلامی اشتباه نگیرید!

اما دوستان خواسمون باشه که فن بیان را با هوش کلامی اشتباه نگیریم، فن بیان یعنی نحوه بیان کلمات،لحن بیان کلمات علائم و استفاده از سایر پیام های غیر کلامی که از لحظه خارج شدن کلمات از دهان کمک می کند تا به شکل مناسب تری ادا شوند و پیام و منظور ما به شکل بهتری به مخاطب منتقل شود. اما هوش کلامی دقیقا همان کلماتی است که استفاده می کنیم نه نحوه بیان کلمات!

و لزوما کسی که هوش کلامی بالایی دارد نمی توان گفت که حتما فن بیان قوی هم دارد.

پیدا کردن مترادف کلمات هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟

ما میتوانیم هر کلمه ای که به ذهنمان می رسد را بنویسیم و برای آن کلمه حداقل 5 تا مترادف یا هم معنی پیدا کنیم وقتی این کار را مدتی انجام دهیم به صورت ناخودآکاه می بینیم که در گفت و گو ها یا زمانی که داریم متنی را می نویسیم کلماتی استفاده می کنیم که تا حالا استفاده نکردیم. مثلا: کلمه زودرنج (احساساتی، نازک دل، حساس، رنجیده خاطر و…)

پس پیدا کردن مترادف کلمات هم راه موثری برای افزایش هوش کلامی به حساب می آید

 

به صحبت های خودتان گوش کنید هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟

روش بعدی گوش دادن به صحبت های خودمان است اینکه یک گفت و گو از خودمان را انتخاب می کنیم  بارها و بارها گوش کنیم البته با هماهنگی شخص مقابل این کار را انجام دهیم که با رضایت کامل شخص مقابل اجازه ضبط  گفت و گو را داریم حتما از او اجازه بگیرید و ببینید چه کلمات دیگری می توانستید در این گفت و گو استفاده کنید یا کجاها خطاهای گفتاری در کلام تان وجود داره و آنها را رفع کنید

مطالعه مطلب
چطور خوب صحبت کنیم _ آموزش سخنرانی و فن بیان_پیشداد

تکنیک اگه جاش بودم هوش کلامی چیست؟ هوش کلامی چیست؟

تکینک بعدی که خیلی دوسش دارم؛ تکنیک اگه جاش بودم است، در هر موقعیتی خود را جای دیگران قرار دهیم یعنی در حال تماشای فیلم هستیم دائما خودمان را جای شخصیت های فیلم بزاریم بگیم اگه من جای اون بودم الان از چه جمله ای استفاده می کردم  الان این حرف رو بهش گفت من بودم چه جوابی میدادم یا در حال مطالعه این مقاله هستید مدام بگید که من اگر جای نویسنده بودم الان از چه کلماتی استفاده می کردم این روش کمک میکنه شما تو هر لحظه در حال یادگیری باشید، در خیابان دو نفر باهم صحبت می کنند شما میگید من اگر بودم الان چی میگفتم. هوش کلامی چیست؟

55
امتیاز :
هوش کلامی چیست؟ چطور هوش کلامی را تقویت کنیم؟
4.62 از 13 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.