چطور حاضر جواب باشیم؟ -مهارتهای حاضر جوابی

مقالات
مهر 14, 1398
بازدید : 9645 بازدید

چطور حاضر جواب باشیم؟

چطور حاضر جواب باشیم؟

چطور حاضر جواب باشیم؟ اینکه چطور حاضر جواب باشیم؟ مسئله بسیار مهمی هستش و افراد بسیاری دنبال کسب این مهارت هستند که چطور خوش سر و زبون باشند و دغدغه این را دارند که چگونه بتوانند در لحظه سریع فکر کنند و سریع پاسخ بدهند، برای اینکه حاضر جوب باشیم و بتوانیم در هر فضا و موقعیتی به هرشخصی که خواستیم پاسخی سریع و زیبا بدهیم تکنیک ها و ترفند های مختلفی وجود دارد که در این مقاله می خواهیم با یکدیگر مرور کنیم به اعتقاد من ما در جامعه ای زندگی می کنیم که تمام صحبت ها با گوشه و کنایه مطرح می شود که اگر نتوانیم به خوبی پاسخ بدهیم افتضاح بسیار بزرگی به بار خواهد آمد و فرصت های بسیاری را از دست خواهیم داد، پس لازم است که مهارت حاضر بودن را کسب کنیم تا بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

اهمیت حاضر جواب بودن

احتمالا تجربه این را داشته اید که یه جایی گیر افتادید شوخی هایی با شما شده حرف هایی به شما زده شده  اما در لحظه نتوانستید جواب بدهید و ممکن بوده ناراحت شده باشید که من چرا نتونستم جوابش رو بدم؟ و آن لحظه احساس خوبی ندارید بخاطر اینکه دوست داشتید شما هم در جواب آن شخص جواب مناسب را میدادید و نسبت به توانمندی خودتان دید بهتری می داشتید همچنین توجه دیگران را به خود جلب می کردید و یا از حقوق خود دفاع می کردید و اجازه نمی دادید دیگران حق شما را بخورند یا نادیده بگیرند، عموما وقتی آدم در چنین شرایطی قرار می گیرد که دوست دارد جواب بدهد اما نمی تواند، حس خوبی پیدا نمی کند و سرخورده می شود. بنابراین خیلی مهم است که این مهارت را کسب کنیم که اگر در چنین شرایطی قرار گرفتیم  بتوانیم آنا فکر کنیم و آنا پاسخ بدهیم.

این مقاله را حتما بخوانید: چگونه با کلاس و با لفظ قلم صحبت کنیم؟

حاضرجوابی مصادف با بی ادبی نیست!

خیلی خیلی باید مراقب باشیم که حاضر جوابی مان تبدیل به بی ادبی نشود چون

حاضر جوابی و بی ادبی نزدیک به هم هستند و مرز بسیار باریکی بین خوش سرو زبونی و بی ادبی وجود دارد

که اگر رعایت نکنیم و حواسمان نباشد یقینا منجر به بی ادبی خواهد شد

البته داشتن این توانمندی به این معنی نیست که هر لحظه و تحت هر شرایطی که بخواهیم استفاده کنیم باید کاملا بسته به شرایط ببینیم آیا لازم هست که از این پاسخ استفاده کنم یا خیر

بنابراین خیلی مهمه که دقت کنیم که کجا می خواهیم از این توانمندی استفاده کنیم و بسته به شرایط نگاه کنیم چون علوم انسانی

خیلی پیچیده است و نمی شود به راحتی گفت که این کار را بکنیم یا اینکار را نکنیم گستره وسیعی دارد و باید مراقب باشیم که لزوما هر جایی حاضر جوابی خوب نیست!

 

مطالعه مطلب
تکنیک های درمان پرحرفی ، چطور پرحرفی را کنترل کنیم؟

چطور حاضر جواب باشیم؟

حاضر جواب بودن مهارتی اکتسابی است که با یادگیری و تمرین می توان آن را کسب کرد

که در ادامه قصد داریم راهکارهای بسیار خوب را به شما عزیزان ارائه دهیم که اگر این راهکار ها را جدی بگیرید

و انجام بدهید بدون شک می توانید خیلی ساده این مهارت را کسب و در خود نهادینه کنید.

مطالعه داشته باشید

چطور حاضر جواب باشیم؟

اولین راهکار مطالعه است، وقتی شما دانش بالایی داشته باشید به سادگی می توانید درباره موضوعات مختلف صحبت کنید

البته نه هر کتابی بلکه کتاب هایی که بیشتر لحن گفتگویی و عامیانه دارند،

کتاب هایی مانند رمان ها که بسیار عالی هستند و کمک می کنند هوش کلامی شما تقویت شود

و بهترین کتابی که در این زمینه می تواند مفید باشد کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو است که من آن را به شما پیشنهاد می کنم و میتوانید از نوع جواب ها و حاضر جوابی هایی که دارد استفاده کنید

کتاب های شعر نیز در این زمینه بسیار مفید هستند ، در بین شعرا اشعار پروین اعتصامی که سبک آن غالبا به صورت مناظره است می تواند خیلی موثر واقع شود، این نوع کتاب ها به حاضر جواب شدن شما کمک می کند.

چطور حاضر جواب باشیم؟  توصیف شرایط کنید

راهکار بعدی توصیف شرایط است که فوق العاده به حاضر جواب شدن شما کمک می کند.

شما میتوانید شرایط اطرافتان را تعریف کنید که چه اتفاقی در محیط اطرافتان رخ داده و یا چه چیزهایی وجود دارد.

مثلا  امروز 9 مهرماه ساعت 6 صبح هست و من در اتاق مطالعه هستم و دارم این مقاله را می نویسم.

هوا نسبت به روزهای قبل کمی سردتر شده و من لباس گرم پوشیدم روبروی من کتاب های زیادی با موضوعات مختلفی چیده شده و سمت چپ را که نگاه می کنم گوشی موبایلم را می بینم که در حال شارژ است و…

به این صورت شروع می کنید شرایط اطراف خود را تعریف می کنید درابتدا  یک دقیقه که صحبت کردید

حرفاتون ته میکشه، کلافه می شوید و احساس می کنید که دیگه حرفی واسه گفتن ندارید اما قطع نکنید

ادامه دهید که وقتی چند بار این تمرین را انجام دادید این مسئله رفع خواهد شد  و در ادامه روان تر و سریعتر صحبت توصیف خواهید کرد ،همینطور حاضر جوابی تان را نیز  قوی تر می کند این تمرین را هر روز به مدت 7 دقیقه انجام دهید تا بعد از مدتی که انجام دادید به صورت ناخودآگاه متوجه خواهید شد که می توانید خیلی جذاب تر صحبت کنید و حاضر جواب تر شده اید.

این مقاله را از دست ندهید: کلمات قلمبه سلمبه در صحبت

چطور حاضر جواب باشیم؟ الگو برداری کنید

چطور حاضر جواب باشیم؟

استفاده از مهارت الگو برداری از دیگران نیز در حاضر جواب شدن شما بسیار موثر است اینکه توجه کنید به حاضر جوابی که دیگران دارند و ببینید آنها از چه الگو و یا روشی استفاده می کنند به لحن آن ها دقت کنید حالات چهره همه این ها را زیر نظر بگیرید و ببینید که شما چطوری می توانید از روش آنها استفاده کنید حتی شاید لازم باشه  در ابتدا از آنها تقلید کنید و از حرف ها و لحن آن ها استفاده کنید تا بعد از مدتی که این کار را انجام دادید می توانید الگوی مناسب خودتان را پیدا کنید و از آن بهره ببرید.

چطور حاضر جواب باشیم؟ از طنز استفاده کنید

همیشه حاضر جواب بودن جواب نمی دهد بعضی وقت ها لازمه که از روش های دیگر مانند استفاده از طنز نیز استفاده کرد تجربه ثابت کرده است افرادی که طناز هستند و از طنز در کلام شان استفاده می کنند به سادگی می توانند روی دیگران تاثیر  بزارند و از نگاه آنها افراد جذاب تری هستند و همچنین روابط  احساسی بهتری می توانند با دیگران ایجاد کنند پس ما هم می توانیم بعضی جاها به جای حاضر جوابی با طنز جواب دهیم و رد شویم خیلی خود را درگیر حاضر جوابی نکنیم.

از تکنیک انکار استفاده کنید

برای اینکه توجه دیگران را به خود جلب کنیم نیازی نیست که همیشه صحبت کنیم یا حاضر جواب باشیم ، بعضی اوقات اصلا نباید حرف بزنیم و جواب دهیم و خودمان را درگیر جواب دادن نکنیم طوری باید رفتار کنیم که فرد احساس بکنه خودمان انتخاب کردیم که حرف نزنم نه اینکه حرفی واسه گفتن نداریم! نیازی نیست که حتما خود را در گیر پاسخ دادن به دیگران کنیم گاهی با یک لبخند می توان جواب داد و خود را خسته نکرد یا با یک سکوت معنادار می توان پاسخ کوبنده ای  به شخص داد.

 

مطالعه مطلب
راهکار های برای خوب صحبت کردن_چگونه خیلی خوب و عالی صحبت کنیم؟
85
امتیاز :
چطور حاضر جواب باشیم؟ -مهارتهای حاضر جوابی
4.94 از 34 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

عاطفه رمضانی شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

سلام آقای پیشداد ممنونم از مطالب خوبتون، من خیلی نیاز دارم حاضرجواب باشم…

حسین پیشداد شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

سلام وقت شما بخیر
متشکرم از محبت شما
با تمرین و تکرار می توانید به سادگی حاضرجواب شوید.

رحمان طالبی شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

بسیار جالب و زیبا بود
متشکرم

حسین پیشداد شنبه , 21 مهر 1398 پاسخ

سپاسگزارم از همراهی شما