چگونه تشکر کنیم؟ چرا باید از دیگران تشکر و قدردانی کنیم؟

مقالات
آبان 8, 1398
بازدید : 21206 بازدید

چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟

چگونه تشکر کنیم؟

چگونه تشکر کنیم؟ یکی از ویژگی های بسیار مهمی  که کمک می کند ارتباط موثرتری با دیگران برقرار کنیم و روابط پربارتری را تجربه کنیم ،نوع تشکر وقدردانی که از دیگران می کنیم، که متاسفانه خیلی از ما تشکر درست و اصولی را بلد نیستیم و بسیاری از افراد نیز اصلا به این موضوع اهمیت نمی دهند و ارزشی برای آن قائل نمی شوند که به صورت خشک و خالی و خیلی معمولی این کار را انجام می دهند.  مثلا؛ مرسی، ممنونم ، فدات ، دست درد نکنه ، دمت گرم و…

اما بعضی های دیگه هستند خیلی موثر و حرفه ای از دیگران تشکر و قدردانی می کنند که اثرگذاری آنها را در رابطه بیشتر و می توانند با افراد بیشتر و موفق تری ارتباط بگیرند و همکاری داشته باشند.

چرا باید تشکر کنیم؟

شما کنار چه کسانی احساس خوشحالی و راحتی بیشتری دارید؟ برای چه کسانی حاضر هستید هر کاری انجام دهید؟ با چه افرادی دوست دارید روابط بیشتری داشته باشید؟ چه کسانی  را بیشتر از بقیه دوست دارید؟

جواب تک تک این سوالات خیلی ساده است؛ کسانی که به شما احساس خوب می دهند کسانی که به شما اهمیت می دهند و حال شما را بهتر می کنند. یکی از کارهایی که در هر موقعیت و شرایطی به دیگران احساس خوب می دهد و خوش حالشان می کند نحوه تشکر و قدر دانی که از آنها داریم.اینکه چقدر از دیگران بخاطر کارهای خوبی که انجام داده اند تشکر می کنیم در داشتن احساس خوب و همراهی آنها با ما بسیار موثر است. بنابراین همواره به دنبال فرصتی باشید تا از دیگران قدردانی کنید که این کار شما را به فردی دوست داشتنی و همچنین در داشتن روابط سالم و مفید تبدیل می کند.

به واژه متشکرم اکتفا نکنید

مثل خیلی از افراد نباشید که فقط کلمه متشکرم را تک و تنها بیان می کنند. اگر می خواهید از شخصی تشکر کنید حتما تشکر خود را با دلیل دلیل همراه کنید تا تشکر  شما واقعی تر به نظر برسه که این کارتاثیر شگرفی روی افراد می گذارد. مثلا از مادرتان که که برایتان غذای  مناسبی درست کرده یا راننده تاکسی که شما را به مقصد رسانده تشکر کنید. مادرجان، ممنونم از اینکه بهترین غذا را تدارک دیدی یا« آقای … متشکرم که ما را سلامت به اینجا آوردید»

هرگز «متشکرم» تک و تنها نگویید ، آن را با مفهوم دیگری ترکیب کنید؛ از کمکی که کردید متشکرم و…

چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟

تشکر کردن خیلی مهمه اما شیوه درست تشکر کردن نیز مهم تر. چیزی که اهمیت دارد  اینکه ما باید شیوه اصولی تشکر کردن را یاد بگیریم تا از آن به خاطر لطف و محبتی که دیگران به ما داشته اند استفاده کنیم ، پس چگونگی انجام یک تشکر صحیح و اصولی فوق العاده مهمه ،که در ادامه شیوه درست آن را به شما بزرگواران خواهیم گفت.

استفاده از نام شخص

تحقیقات نشان داده که شنیدن نام افراد شیرین ترین و دلنشین ترین صدای تولید شده در جهان هستی است و تنها کلمه ای است که افراد بیش از هر کلمه ای دوست دارند ازدیگران بشنوند به همین دلیل وقتی از نام شخص برای درخواست کردن یا تشکر یا هر صحبت دیگری استفاده می کنیم  با شور و هیجان بیشتری گوش فرا می دهند و توجه می کنند که ما نیز می توانیم از این موضوع مهم در بحث تشکر کردن نیز استفاده کنیم و برای این کار قبل از اینکه ازجمله تشکر را بیان کنیم از نام آنها استفاده کنیم.

 «پس اولین قدم در تشکر کردن از دیگران استفاده از نام آنها است»

احمدجان…

آقای محمدی...

جمله تشکر

بعد از اینکه نام شخص را بیان کردید جمله تشکر را بگویید ، خیلی مهمه شما از چه جمله ای برای تشکر استفاده می کنید که وقتی با نام شخص همراه شود تاثیر آن دوچندان خواهد بود. مثلا؛ احمدجان(نام) ممنونم ازت(جمله تشکر)…یا آقای… متشکرم از شما… و به این صورت نام شخص را به زبان می آورید و جمله تشکر را بیان می کنید.

دلیل تشکر

گام سوم گفتن دلیل تشکر است اینکه به چه دلیل من از شما تشکر می کنم اگر شما از کسی تشکرکنید اما دلیل تشکر خود را به او نگویید که به چه دلیل ازتون تشکر می کنم آن تشکر قابل تشخیص برای شخص مقابل نخواهد بود که بیشتر رنگ و بوی ساختگی و مصنوعی بودن را به خود خواهد گرفت و از واقعیت دور خواهد شد که هیچ فایده ای هم نخواهد داشت.

 بنابراین وقتی می خواهید از کسی تشکر کنید حتما به او بگویید که به چه دلیل ازش تشکر می کنید.

مثلا؛ «احمد جان مرسی ، ممنونم که با مشاوره های خوبی که بهم دادی کمک کردی من بهترین نتیجه را در این آزمون کسب کنم»

با چه کلماتی تشکر کنیم؟

از همه اینها مهم تر دقت در انتخاب نوع کلمات است، اینکه از چه کلماتی برای تشکر کردن استفاده می کنیم فوق العاده مهم است و نقش کلیدی ایفا میکند و باید در انتخاب آنها حساسیت زیادی به خرج داد تا اثرگذاری آن را بیشتر کند که اگر کسی بتواند کلمات مناسب و شگف انگیزی را برای تشکر انتخاب کند به سادگی می تواند  صمیمیت رابطه را بیشتر و روی دیگران

تاثیر مثبت تری بگذارد. که در خیلی از موقعیت ها شاهد این هستیم افرادی که به خوبی تشکر می کنند و از این تکنیک ها استفاده کنند روابط غنی تری دارند.

این دیگه هنر شما است که وقت بگذارید و فکر بکنید ببینید که از چه کلماتی می توانید استفاده کنید.

ادب تشکر

  علوم انسانی یکی از پیچیده ترین موضوعاتی است که وجود دارد و قوانین ثابتی ندارد و هر کاری که شما می خواهید انجام

دهید قوانین و آداب خاص خود را دارد و نمیشه از یک روش ثابت استفاده کرد و شما بسته به شرایط و فضایی که در آن هستید بایستی از روشهای مختلف برای تشکر کردن استفاده کنید و این موضوع  با دیگرموضوعات تفاوت های بسیاری دارد در بحث

تشکر کردن از دیگران نیز یک سری آداب  و قوانینی وجود دارد که لازم است آنها را رعایت کنیم

اینکه تشکرمان باید خالصانه و بدون هیچ چشم داشتی باشد یعنی از دیگران توقع بازگشت خیر و محبت نداشته باشیم به این

معنی که اگر به کسی خدمتی کردید یا از او تشکر کردید و آن شخص از شما تشکر نکرد و سپاسگزار نبود به هم نریزید و باعث نشود که بحث تشکر کردن را رها کنید و از آن کناره گیری کنید.چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟

 بنابراین خیلی مهمه که ادب تشکر و قدردانی را بدانیم و حواسمان باشد که تحت تاثیر عکس العمل دیگران قرار نگیریم.

متن تشکر از دیگران

زمانی که شخصی برای ما وقت می گذارد و کار خیری انجام می دهد یا چیزی به ما می آموزد رفتار درست و حرفه ای اینکه از او تشکر کنیم و برای اینکه این کار را به صورت حرفه ای انجام دهیم بایستی از قبل متن آن را در ذهن و یا بر روی کاغذ آماده کرده باشیم.

بنابراین اگر می خواهید از کسی تشکر کنید متن تشکر را طبق فرمولی که در بالا توضیح دادیم آماده کنید چند بار تمرین کنید تا مسلط شوید و بتوانید به راحتی از دیگران تشکر کنید.

 

مطالعه مطلب
طراحی سخنرانی _چطور متن سخنرانی را طراحی کنیم؟

بهترین جمله های تشکر و قدردانی

متشکرم

ممنونم

سپاسگزارم

مرسی

شاکر

سپاسمند

سپاس دار

شکرگذار

فرهنگ تشکر و قدردانی چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟

فرهنگ تشکر و قدردانی از خصوصیات مهم رفتارهای انسانی است که باید شیوه درست و اصولی آن در بین مردم رواج یابد تا

به یک فرهنگ اساسی تبدیل شود و مردم برای هر کاری یا هر خدمتی که از دیگران دریافت می کنند تشکر کنند. که این کار روابط انسان ها را با یکدیگر بهتر و احساس انسان دوستانه نیز در میان آنها گسترش می یابد.

تشکر از ابراز محبت

همراهی شما دوستان عزیز باعث ارتقای آموزش های ما گردیده است به همین دلیل به پاس همراهی ارزنده از شما تشکر میکنم بهترین ها رو براتون آرزو میکنم امیدوارم در تک تک لحظه های زندگی خیلی خیلی موفق باشید.

این یک نمونه از تشکر از ابراز محبت به دیگران است.

شما چگونه تشکر می کنید؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟

و در آخر از شما دوست عزیزی که تا اینجا با ما همراه بودید درخواست دارم نظر خود را برایمان بنویسید؛

اینکه شما چگونه از دیگران تشکر می کنید؟

132
امتیاز :
چگونه تشکر کنیم؟ چرا باید از دیگران تشکر و قدردانی کنیم؟
4.22 از 59 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی با شما عزیزان صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.