فن بیان در خواستگاری _حسین پیشداد آموزش سخنرانی

سخنرانی و فن بیان
اردیبهشت 24, 1398
بازدید : 2625 بازدید

فن بیان در خواستگاری

سلام به شما همراهان ارزشمندم در این مقاله قصد داریم درباره فن بیان در خواستگاری با شما عزیزان صحبت کنیم اینکه چگونه در جلسه خواستگاری صحبت کنیم تا روند خواستگاری را به جای درستی هدایت کنیم خواستگاری یک جلسه مهمانی بین خانواده دختر و پسر برای آشنایی بیشتر و ایجاد یک رابطه جدی بین آن ها است که خروجی این جلسه تصمیماتی است که خانواده ها می گیرند

که آیا دختر و پسر می توانند یک زندگی مشترک تشکیل دهند یا خیر. که اهمیت فن بیان در این جلسه نقش بسزایی را ایفا می کند،خانواده ها معمولا برای رسیدن به شناخت بیشتر از هم  نیاز به معرفی یکدیگر دارند، اینکه در این شرایط بتوان خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کرد بسیار بسیار  اهمیت دارد و تاثیر بسیاری در گرفتن جواب مثبت خواهد داشت، عکس این موضوع نیست وجود دارد. چرا که خانواده های زیادی را سراغ داریم که تنها به دلیل اینکه نتواستند در جلسه خواستگاری به شکل مناسبی خودشان را معرفی کنند فرصت ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را از دست داده اند.

 

آیین خواستگاری

مراسم خواستگاری و خواستگاری رفتن یکی از مراسمات بسیار زیبا و از رسومات دیرینه نزد ایرانی ها است که آیین و اصول  خاصی دارد که اگر آنها را رعایت نکنیم دردسر هی زیادی برایمان به وجود خواهد آمد اینکه در این مراسم چگونه شرکت کنیم، چه صحبت‌هایی مطرح کنیم تا  از آن سربلند بیرون بیاییم جای صحبت دارد که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم.

 فن بیان در خواستگاری _از قبل آماده باشید

فن بیان در خواستگاری

اولین قدم اماده شدن است. این جمله را خیلی دوست دارم که میگه؛ «آماده نشدن برای چیزی آماده شدن برای شکست است»شما وقتی برای انجام کاری آماده نباشید از قبل برنامه ریزی نکرده باشید شکست خواهید خورد چون هیچ آمادگی برای انجام آن کار ندارید.

مطالعه مطلب
آموزش فن بیان _چطوری فن بیان خوبی داشته باشیم؟

مراسم خواستگاری نیز همینطور است. شما باید از قبل خودتان را آماده کرده باشید، اینکه؛ شروع صحبت به چه صورت باشد، با چه افرادی قراره صحبت کنم، چه سوالاتی ممکن است از من پرسیده شود، من چه سوالاتی می خوام بپرسم و… مثلا اگر از شما بپرسند که خودتونو معرفی کنید و از اهداف و برنامه ها بیشتر صحبت کن  چگونه معرفی می کنید؟ آیا معرفی آماده دارید؟

شما لازم است زمان بزارید فکر کنید و برای هر کدام از سوالات احتمالی جواب پیدا کنید که اگر پرسیده شد بتونید خیلی خوب جواب بدهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

 

اعتماد به نفس داشته باشید

فن بیان در خواستگاری

هیچ دختر یا پسری  به ازدواج با فردی که اعتماد به نفس ندارد راضی نیست، شما نمی توانید ازدواج کنید بدون این که از میزان اعتماد به نفس طرف مقابلتان آگاه باشید به خاطر اینکه فرد با اعتماد به نفس پایین توانایی پیشبرد زندگی خود را ندارد و در زندگی مشترک نیز ممکن است مسئولیت نپذیرد و بار کار ها را به دوش شما  بیاندازد و مانع پیشرفت شما و زندگی مشترک تان شود.

صداقت داشته باشید

دروغ گفتن در خواستگاری خوب نیست و نباید دروغ بگویید و یا حتی در مورد عروس یا داماد اغراق کنید.

چون ماه پشت ابر همیشه پنهان نمی ماند.مثلا اگر اعتیاد دارید و یا بیمار خاصی داریددر مراسم خواستگاری بگویید که سالم هستید ممکن است لو رفتن این قضیه در آینده تبعات بدی داشته باشد و روی زندگی تان تاثیر منفی بگذارد.

شروع صحبت در خواستگاری

از دیگر نکات مهم در فن بیان در خواستگاری نحوه شروع صحبت است. اینکه در مورد چه موضوعاتی صحبت کنیم بسیار اهمیت دارد

مطالعه مطلب
آموزش فن بیان _چطوری فن بیان خوبی داشته باشیم؟

سعی کنید از موضوعات و اتفاقات روز شروع کنید افراد به شنیدن موضوعات روز علاقمند هستند معرفی مناسبی از خودتان داشته باشید در مورد خودتان صحبت کنید اینکه تحصیلاتتان چقدر است شغل و زمینه فعالیت تان را بیان کنید اعتقادات و دیدگاه های مذهبی تان را شفاف به فرد بگویید علاقه مندی های تان را بیان کنید  درباره ویژگی های شخصیتی تان صحبت کنید.

چشم انداز زندگی تان را بیان کنید که در آینده قرار است چه کارهایی انجام دهید و به کجا برسید.

فن بیان در خواستگاری _خوب گوش کنید

فن بیان در خواستگاری

یکی دیگر از مهارتهای مهم  در مراسم خواستگاری  خوب گوش دادن است . هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید. دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و گاهی با تکان دادن سر و گفتن عباراتی

چون «بله»، «عجب»، «چه جالب» «اوهوم»و … متناسب با صحبت های طرف مقابل تان نشان دهید که به حرف هایش دقت دارید.

 فن بیان در خواستگاری _اهمیت لباس‌ها

پوشش مناسب نیز یکی دیگر از نکاتی است که در مراسم خواستگاری باید به آن توجه کنید،سعی کنید پوششی داشته باشید که با آن راحت هستید صرف اینکه لباس زیبا باشد کافی نیستشما باید احساس راحت بودن کنید مثلا؛اگر کت و شلوار  زیبایی كه توان درست درست نشتن را از شما می‌گیرد به تن كنید، ممكن است برای‌تان دردسرساز شود. در عین آراسته بودن،مناسب شرایط لباس بپوشید. یك لباس نیمه رسمی و كفشی با پاشنه متناسب و برق افتاده می‌تواند شما را  محترم و باوقارتر جلوه دهد. درباره حجابتان همان طور که همیشه هستید بپوشید. پوشیده تر از آن چه هستید خود را جلوه ندهید چون مطمئنا انتظارات متفاوتی از شما شکل خواهد گرفت.

مطالعه مطلب
آموزش فن بیان _چطوری فن بیان خوبی داشته باشیم؟

شیك، تمیز و معطر باشید.

یک مفهومی در روانشانسی وجود دارد به به اسم اثر حاله ای. که میگه مغز انسان یک ویژگی مثبت یا منفی رو در نگاه اول میگره و تعمیم میده به دیگر صفات و ویژگی های فرد،یعنی؛ اگر شخصی شیک،تمیز و معطر هست احتمالا  باهوش و توانمند نیز هست نجابت هم دارد و… عکس این موضوع نیز وجود دارد.

 بنابراین زمانی كه به خواستگاری می روید، زیباترین لباسهایتان را به تن كنید و پوششی شیك و مناسب داشته باشید.

اولین دیدارها همیشه در اذهان باقی می مانند. عده ای با لباس های نامناسب و نه چندان تمیز به خواستگاری می روند

و تصورشان این است كه این شخص باید وضعیت زندگی مرا بداند در صورتی كه این وضعیت خاطره خوشی به جا نمی گذارد.

 

 فن بیان در خواستگاری _خجالتی نباشید

 

خجالتی بودن یکی از آفت های بزرگ در خواستگاری است. که اگر کسی دچار این مصیبت شود دردسر های زیادی به همراه خواهد داشت. مثلا یکی از این آفت ها بحث مهریه است. برخی افراد در پاسخ اینکه مهریه چقدر  باشد می گویند:« هر چه شما بفرمایید» و اقدامی در این شرایط نشان نمی دهند.سعی کنید قاطعانه رفتار کنید و از همین جا آن را تمرین کنید یکی از بلاهای بزرگ بحث خواستگاری خجالت است. هرگز و هرگز نباید خجالتی باشید و در رودربایستی گیر نکنید.
مثلاً برخی افراد در جواب اینکه مهریه چقدر باشد می‌گویند: «هرچه شما بفرمایید». سعی کنید قاطعانه رفتار کنید و از همین‌جا آن را تمرین کنید.

مذاکره کنید. بحث و گفتگو کنید و در عین حفظ احترام متقابل، قاطعانه نظرتان را بگویید. قاطعیت به معنی بی شرم و حیا بودن و با ادبیات سخیف حرف زدن نیست.

 

22
امتیاز :
فن بیان در خواستگاری _حسین پیشداد آموزش سخنرانی
4.51 از 47 رای
حسین پیشداد سلام من حسین پیشداد هستم مدرس فن بیان و سخنرانی و در این وب سایت میخواهم در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی صحبت کنم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام آموزش فن بیان و سخنرانی_پیشداد کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

وحید دوشنبه , 24 اردیبهشت 1398 پاسخ

اقای مهندس عاااااااااالیه

حسین پیشداد دوشنبه , 24 اردیبهشت 1398 پاسخ

متشکرم از توجهتون.

علی زارع شنبه , 29 اردیبهشت 1398 پاسخ

سلام آقای پیشداد تشکر می کنم از شما بابت مقاله مفیدتان. موفق باشید

احسان رستمی شنبه , 29 اردیبهشت 1398 پاسخ

سلام استاد سپاسگزارم از نوشته خوبتان، لطفا در مورد ترس از سخنرانی مطلب بیشتر بزارین. پاینده باشید.